Летните инфекции и зарази, които се предават чрез ухапване от кърлежи и комари, бяха обсъдени по време на среща между епидемиолога проф. Тодор Кантарджиев и директорите на общинските самостоятелни детски ясли и градини. Дискусията бе инициирана от зам.-кмета по направление финанси и здравеопазване Дончо Барбалов.
Здравният консултант на Столична община подчерта, че по време на топлите месеци храните от животински произход трябва да се съхраняват в хладилника не повече от 3-4 часа, за да се предотвратят рисковете от салмонелоза и други чревни инфекции. Симптомите на остри инфекциозни заболявания, предизвикани от салмонела или стафилококи, обикновено включват висока температура и стомашни разстройства.
Професорът даде насоки за лечението на подобни състояния и мерките, които трябва да се предприемат в детските заведения при такива случаи. Една от най-важните мерки срещу „инфекциите на мръсните ръце“ е редовното измиване със сапун, както и използването на мокри кърпи, натопени с хлорхексидин, вместо спирт.
Професор Кантарджиев посочи, че най-лесният начин да се предпазим от ухапване от кърлежи е да не позволяваме на децата да стъпват на тревните площи. За да бъде ефективно пръскането на тревите с препарати против кърлежи, е необходимо да има поне пет дни сухо време след това и да не вали. За съжаление, през последните два месеца имаше много дъждове и тази мярка не може да бъде изпълнена, въпреки усилията на общината, допълни епидемиологът.
След всяко разходка или игра в парка, децата трябва да бъдат внимателно преглеждани за кърлежи. Професорът даде и съвети относно антибиотиците, които е добре да се приемат бързо и еднократно, за да се предотврати евентуално заболяване от лаймска болест.