Диана Ковачева: Психиатрии у нас лекуват пациенти с храна за 2.76 лв. и лекарства за 0,68 лв. на ден

0
129
Държавна психиатрична болница-Раднево
Държавна психиатрична болница-Раднево. Снимка: Омбудсман на Република България

Омбудсманът Диана Ковачева ще участва днес във форум „Качеството на психиатричната грижа и правата на хората с психичноздравни проблеми в България: предизвикателства и решения“.

Дискусията ще се съсредоточи върху състоянието на психиатричната грижа, достъпа до социална подкрепа на хора с психичноздравни проблеми и ефективната защита на техните права.

Акцент в изказването на проф. Ковачева е лошото качеството на предоставяната здравна грижа в тези места, хроничната липса на финансови средства за издръжка – недостиг на качествена храна, закупуването на съвременни лекарства и спално бельо, тежките санитарно-битови условия, острата нужда от ремонти и пр.

Друг основен проблем в психиатричните заведения е липсата на специализиран персонал – в някои отделения на щат няма назначен психиатър, а работят лекари с друга специалност – вътрешни болести, хирургия обща медицина, включително и без специалност.

Голямата пренаселеност традиционно е един от най-сериозните проблеми, констатирани от Ковачева в държавните психиатрични болници –  на места има стаи с по десет легла и без достатъчно място за свободно придвижване.

Храноденът е друг от проблемите – за сведение храната на един пациент за ден в болницата в Бяла към месец август е 2.76 лв. Според калкулатора на инфлацията на Националния статистически институт /НСИ/ – от месец януари 2021 година до месец  на настоящата година инфлационният индекс на потребителските цени е 29.9%. Т.е. един храноден на пациент към август би трябвало да е с минимална стойност 3.25 лв.

Друго заключение от наблюденията на Националния превантивен механизъм е традиционната липса в менюто на пациентите на млечни продукти, плодове, пресни зеленчуци, риба.

По изброените проблеми с липса на средства Диана Ковачева сезира и председателя на Комисията за защита от дискриминация – причината е десетодишното неизпълнение на решение от лятото на 2013 година от стана на Министерството на здравеопазването. То задължава ведомството да предостави необходимите финансови ресурси на държавните психиатрични болници за повишаване качеството на осъществяваните в тях медицински услуги и спазване на утвърдените медицински стандарти.

Основната препоръка на омбудсмана от проверките е да покаже спешната и остра нужда от реформа в държавните психиатрични болници.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments