Дигитална демокрация: Европейската регулация на изкуствения интелект

0
81
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

В Дома на Европа, разположен на улица „Г. С. Раковски“ № 124 в София, ще се проведе днес дискусия на тема „Дигитална демокрация: Европейската регулация на изкуствения интелект и основните права“. Събитието, организирано от Бюрото на Европейския парламент в България и Българския център за нестопанско право, обещава да стане ключов форум за разглеждане на бъдещето на изкуствения интелект /ИИ/ в контекста на правата и свободите на гражданите в Европа.

Целта на дискусията е многослойна и амбициозна – от една страна, да се анализират различните аспекти, свързани с приемането и прилагането на Акта за изкуствения интелект и от друга – да се изследват възможните мерки и добри практики, които биха гарантирали спазването на човешките права на местно ниво. Особено внимание ще бъде отделено на предстоящите европейски избори и потенциалните рискове, които използването на новите технологии с ИИ може да представлява за правото на изразяване и информация.

Участниците в дискусията са изключително разнообразни и представляват широк спектър от заинтересовани страни, включително Ева Майдел и Петър Витанов, членове на Европейския парламент, представители на Българския център за нестопанско право, Министерството на електронното управление, BESCO, Програма Достъп до информация, Factcheck.bg, Сдружение „Демокрация и законност“, и много други. Модераторите на събитието – Доротея Дачкова и Силвия Великова, обещават да водят дискусията по начин, който ще насърчи открития и плодотворен диалог.

Срещата ще бъде разделена на две панелни дискусии. Първата ще се съсредоточи върху Европейския акт за изкуствен интелект, като ще бъдат разгледани консенсусните и важните решения, постигнати в рамките на европейския триалог, както и важните аспекти при прилагането на акта на национално равнище. Втората дискусия ще изследва влиянието на следващите европейски избори на бъдещето на Европа, като се наблегне на рисковете от използването на ИИ технологии за правото на изразяване и информация по време на изборите, както и на добрите практики за защита на данни и достъп до информация.

Специално внимание ще бъде отделено на ролята на проверката на факти в предизборния период и новите предизвикателства, които се появяват пред изборния процес в контекста на развитието на изкуствения интелект. Ралица Ковачева, главен редактор на Factcheck.bg, и Цветелина Пенева от Сдружение „Демокрация и законност“ ще споделят своя опит и виждания относно важността на прозрачността и достоверността на информацията в ера на дигитализация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments