Не се наблюдава сериозен недостиг на медикаменти в аптеките у нас, а търсенето на антибиотици е сравнително по-слабо, съпоставено с втората вълна на заболяемостта от COVID-19. Това заяви главният секретар на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов пред „БНР“.
Маринов каза, че продължават да се срещат случаи, при които хората идват с предварително напечатани рецепти, „на които само се добавя отгоре името на пациента“. Абсурдното е, че голяма част от нещата са взаимоизключващи се и е повече от ясно, че става въпрос за документ, който не е с индивидуално предназначение.
„Изписват се едновременно кортикорстероид и имуностимулатор например. Кортикостероидът намалява имунитета, имуностимулаторът го засилва“, коментира Маринов. Той посъветва всички граждани да се интересуват повече и да питат своите лекуващи лекари относно медикаментите, които биват назначавани при терапия.
По въпроса с електронните рецепти, главният секретар на БФС поясни, че се очаква всички предписания да бъдат в дигитален вариант от 1 май, въпреки че все още са слабо разпространени. Вкарването им в практиката няма да попречи да продължават да се изпълняват и хартиените рецепти след това.
Макар според СЗО само 8% от случаите за болнично лечение на коронавирусна инфекция да изискват употребата на антибиотик, в около 80% от леченията той се ползва. Негативните последици от тази недобре обмислена превантивна мярка няма да закъснеят, смята специалистът.
Запитан за евентуален дефицит на аспирин, Маринов бе категоричен, че не е установен недостиг на продукти, съдържащи ацетилсалицилова киселина.
Експертът заключи, че към момента има сериозно търсене на тест за антитела, тъй като голяма част от населението вече е преболедувало вируса и очакванията са резултатите от пробите да се окажат положителни.