Димитър Найденов: Имаме историческото задължение гласът на българите в чужбина да бъде чут!

0
110
Димитър Найденов
Димитър Найденов. Снимка: Facebook

Както Искра.бг ви съобщи днес народните представители решиха окончателно, че няма да има ограничения за броя на секциите, които се разкриват в чужбина. Условието за разкриване на секция ще бъде наличието на дипломатическо представителство или консулство, както и минимум 40 избиратели. Тази поправка предизвика разнопосочни реакции. Чуха се обвинения, че по този начин се обслужват интересите на ДПС и в Турция, където и без това има множество злоупотреби, вотът ще стане неконтролируем.

По време на дебатите в пленарната зала депутатът от „Демократична България“ Димитър Найденов коментира, че България е длъжник на хората, на които им се е наложило да емигрират и да си изоставят родината, за да живеят на други места по света. И допълни:

„Това трябва да е ясно, че е резултат от лошото управление на България през последните 30 години, защото много хора, които живеят в чужбина, не искат да живеят там. Те биха се върнали, но на тях трябва да им е дадено правото да определят как ще се развива държавата. Но аз искам да попитам – 2 милиона емигранти ако се върнат в България, има ли къде да работят? Българската държава погрижила ли се е да открие нови добре заплатени работни места за тези хора да се приберат? Не. И това е резултат от лошото управление на държавата. Гражданите, които живеят в чужбина, имат правото да определят как да се развива държавата – кои политики са полезни и кои политики са вредни за държавата. Давайки им право на глас, ние им даваме право да дадат възможност на себе си своите семейства да се приберат в България. Ние сме най-стапящата се нация в света, най-изчезващата, с най-голямо намаляване на населението. Това няма да се промени, ако ние запушваме устата на хората, които живеят в чужбина. Тези хора ще продължават да живеят там. Децата им да се раждат там. Тези деца все по-малко ще говорят български и все по-малко ще имат връзка с родината на техните родители и тази връзка няма да може да бъде възстановена. Час по-скоро гласът на тези българи трябва да бъде чут и ние имаме историческото задължение да им дадем това право.“

Що се отнася до критиките дали новите промени обслужват ДПС Найденов е на мнение, че това не е така, защото там потенциалът за гласуване е бил достигнат. Но това не е направено в Европа и САЩ. Освен това през годините гласовете в Турция намаляват.

През 2013 година на изборите те са били 62 093 гласа при 722 гласа средно на открита секция. През 2014 година са били разкрити 136 секции. Подадени са били 58 534 гласа, тоест по 430 гласа средно на секция. На вота през 2017 година вече важи ограничението за максимум 35 секции в държави извън ЕС и е имало 29 997 гласа при средно 857 гласа на секция. През настоящата 2021 година отново е имало 35 секции и 22 259 гласа, което е исторически минимум. Средно 636-ма избиратели са подали своя вот в една секция.

Найденов коментира и факта, че в Турция има масови злоупотреби при провеждането на изборите, включително и през настоящата година. Той счита, че този проблем може да бъде разрешен като се засили контролът в секциите.

Депутатът от „Демократична България“ съобщи в профила си в социалната мрежа Facebook, че народните представители са приели и така важната поправка за видеонаблюдението на изборите.

„Това същото видеонаблюдение, което партиите на статуквото направиха всичко възможно да бъде възпрепятствано на последните избори. Това е поредното доказателство, че успяваме да променяме закостенялата система. Това, за което гражданите са ни изпратили в парламента“, написа той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments