„Министерският съвет не е взимал решение за изпращане на наши военнослужещи в Украйна“, каза министърът на отбраната Димитър Стоянов в интервю, съобщиха от военното министерство. По думите му подобни изказвания са за вътрешнополитическа употреба. Той посочи:
„Някои си мислят, че боравейки със страха на хората, ще постигнат по-голям резултат на изборите – няма да го постигнат.“
„България подкрепя Украйна с това, с което може. Не може потенциалът на Българската армия да бъде сведен до нула“, бе категоричен министър Стоянов. Той подчерта, че страната ни следва общата политика на Европейския съюз /ЕС/ по отношение на оказването на помощ на Украйна.
„Не считам, че България води различна политика от политиката на ЕС и НАТО. Има решение на Народното събрание, което изпълнихме“, подчерта той. По думите му – страната ни няма складови наличности от 155 мм снаряди и поради тази причина не участва в общото европейско решение за изпращане на този вид боеприпаси за Украйна. Помощта, която страната ни е оказала, е според възможностите на Българската армия.
„Няма как аз да намаля количеството боеприпаси в нашите складове; ако го направя, най-вероятно ще стана клиент на прокуратурата. Дали сме това, което е в повече, и което имаме“, посочи министър Стоянов. За това – какво други държави предоставят на украинската страна като военна помощ, например бойни самолети, има различни причини, както и различно законодателство, посочи той.
„България има Конституция и Закон за отбраната и lъоръжените сили на Република България /ЗОВСРБ/; в тях пише, че охраната на въздушното пространство се осъществява от Българската армия или съвместно със съюзни сили, а не – вместо нея“, посочи министърът.
Димитър Стоянов категорично опроверга някои публични твърдения за броя на изправните самолети, които носят бойно дежурство.
„Нито са два самолетите, нито военнослужещите в Граф Игнатиево стоят само на заплати, защото са от моя приятелски кръг. Това категорично не е вярно“, посочи министърът. Той отхвърли обвиненията в бездействие за състоянието на бойната ни авиация и посочи, че в мандата на служебното правителство е свършена много работа, за да се поддържа нейният ресурс.
„В крайна сметка това, на което летят българските пилоти, е това, което им е предоставено от българския политик. С това летят, с това си изпълняват задачите“, посочи той. Министерството на отбраната е обявило обществена поръчка за покупка на двигатели на самолети МиГ; предстои да бъде обявена нова обществена поръчка за ремонт на двигатели. До дни се очаква един самолетен двигател от Полша и предстои сключване на договор за втори.
„Имаме оферти за заместващи платформи, ще ги представим в комисиите по отбрана. Служебното правителство не се е отказала от т.нар. триъгълни сделки, но вече е твърде късно. Забавянето там идва от редовния кабинет“, посочи още министър Стоянов. По думите му няма смисъл от подобни сделки, ако страната ни получи западна техника, която е свалена от въоръжение.
„Това е псевдомодернизация“, подчерта той.
За ядрената заплаха и сигурността в региона той посочи, че в НАТО непрекъснато се правят анализи, на базата на тях се провеждат учения и се разработват планове.
„Всяко заиграване с ядреното оръжие носи риск. Към момента не смятам че има пряка заплаха за България от използване на ядрено оръжие“, посочи още той и допълни, че в резултат от нарасналите заплахи от изток, е разположена многонационална бойна група на територията на България. По думите му НАТО ще преразгледа плановете за отбрана вследствие на заплахата от изнасянето на руско ядрено оръжие на по-предни позиции в Беларус.