Служебното правителство на Главчев II извърши най-голямата еднократна дългова сделка в историята на България, като изтегли нови заеми за над 8,5 милиарда лева. Това решение предизвика сериозни притеснения сред експертите и политиците, включително и от Димо Дренчев от партия „Възраждане“.
„Само за ден правителството е взело нови заеми за над 815 милиарда лева“, отбелязва Дренчев, подчертавайки, че това е рекордно количество нов дълг, което е на фона на нарастващите дебати в обществото относно отговорностите на едно служебно правителство. Въпреки че финансовото министерство е свършило технически добре работата си, моментът за излизане на пазарите е бил добре подбран и интересът към българските облигации е бил висок, Дренчев подчертава, че с това приключват добрите новини.
Опасности пред бъдещите бюджети
Според Дренчев, с изтеглянето на тези 8,5 милиарда лева, както и на досега взетите 1,7 милиарда, правителството почти достигна законовия максимум за годината, още през август.
„Максимално разрешеното поемане на дълг за 2024 е 11,7 милиарда, от които вече са взети 10,2 милиарда“, посочва той. В същото време приходите от ДДС не изпълняват прогнозите с около 1,5 милиарда лева, а правителството има и около 3 милиарда неизплатени задължения от предишната година.
Дренчев предупреждава, че България върви към сигурно надхвърляне на 3% бюджетен дефицит, което може да доведе до започване на процедура за свръхдефицит от страна на Европейската комисия.
„Показателно за това към каква пропаст се движат финансите на страната е и друг факт. За първи път от 22 години България емитира дълг в долари“, добавя той, подчертавайки, че това е знак за трудностите, които страната ще срещне на европейските пазари.
Грешни приоритети и решение на „Възраждане“
Димо Дренчев остро критикува последните няколко години на управление на финансовите министри и особено на Асен Василев, като го обвинява в лошо планиране и изпълнение на бюджетите.
„Лошо планираните бюджети, лошо изпълнените бюджети и грешните приоритети водят до исторически рекорди в тегленето на кредити“, заявява той, посочвайки, че страната се сблъсква с огромни разходи, включително за скандални оръжейни сделки със САЩ.
Решението, което „Възраждане“ предлага, е простичко и доказано ефективно – страната да се придържа към балансирани бюджети, като харчи толкова, колкото събира, а дългове да се поемат само за проекти, които биха се отплатили в бъдеще.
„Запазването на валутния борд и на лева са от съществено значение“, подчертава Дренчев, изразявайки убеждение, че България може да бъде реално независима само ако не следва пътя на повечето европейски страни, които са свръхзадлъжнели.
Георги Свиленски, БСП: Въпреки опитите за преврат, Нинова не може да бъде изключена
[…] […]
[…] […]