Дипломатически проблем за Моди при посещението му в Киев след Москва

Пътуването идва само няколко седмици след срещата му с руския президент Владимир Путин в Москва

0
46
Нарендра Моди и Владимир Путин в Русия
Нарендра Моди и Владимир Путин. Снимка: Facebook

Дипломатически проблем за Моди при посещението му в Киев след Москва, пише „BBC“. Индийският министър-председател Нарендра Моди е в Украйна в петък, за да проведе разговори с президента Володимир Зеленски, уточнява изданието. Пътуването идва само няколко седмици след срещата му с руския президент Владимир Путин в Москва.

Посещението е важно, тъй като Киев и някои западни столици реагираха остро на посещението на индийския министър-председател в руската столица през юли. Зеленски беше особено критичен, като заяви, че е „разочарован да види как лидерът на най-голямата демокрация в света се прегръща с най-кръвожадния престъпник в света в Москва“.

И така, дали г-н Моди посещава Киев, за да успокои Зеленски и други западни лидери?

Не съвсем.

Не е изненадващо да видим как Индия балансира отношенията си между две конкуриращи се нации или блокове. Прочутият подход на страната към геополитиката, основан на неприсъединяване, ѝ служи добре от десетилетия. петъчното посещение – първото на индийски министър-председател в Украйна – е по-скоро сигнал, че макар Индия да продължава да поддържа силни отношения с Русия, тя все пак ще работи в тясно сътрудничество със Запада.

Майкъл Кугелман, директор на Института за Южна Азия към мозъчния тръст Център „Уилсън“ във Вашингтон, коментира, че пътуването ще затвърди още повече стратегическата автономност на Индия. Той подчерта:

„Индия не се занимава с това да угажда на западните сили или на когото и да било в този смисъл. Това е пътуване, което има за цел да подкрепи индийските интереси, като потвърди приятелството с Киев и изрази загрижеността си относно продължаващата война.“

Въпреки това моментът на посещението отразява, че индийските дипломати са взели под внимание острите реакции от страна на САЩ на посещението на Моди в Москва.

Индия се въздържа от директни критики към Русия във връзка с войната, което много дразни западните сили.  Делхи обае често говори за значението на зачитането на териториалната цялост и суверенитета на държавите. Той непрекъснато настоява за дипломация и диалог за прекратяване на войната.

Посещението на Нарендра Моди в Москва през юли се състоя часове след като руски бомбардировки убиха най-малко 41 души в Украйна, включително в детска болница в Киев, предизвиквайки глобален протест. Индийският министър-председател заяви, че смъртта на децата е болезнена и ужасяваща, но спря да обвинява Русия.

По време на посещението си в Киев Моди вероятно няма да се отклони от тази позиция. САЩ и други западни държави са склонни да приемат позицията на Делхи, като се имат предвид изпитаните във времето отношения на Индия с Москва и зависимостта ѝ от руското военно оборудване. Индия, която е най-големият вносител на оръжие в света, диверсифицира портфолиото си за внос на отбранителни продукти, а през последните години увеличи и вътрешното си производство, но все още купува над 50% от отбранителното си оборудване от Русия. Индия също така е увеличила вноса на петрол от Русия, възползвайки се от по-ниските цени, предлагани от Москва – през миналата година Русия беше най-големият доставчик на петрол за Индия.

САЩ и техните съюзници често са молили Индия да заеме по-ясна позиция по отношение на войната, но също така са се въздържали от прилагане на строги санкции или натиск.

Западът също така вижда в Индия противовес на Китай и не иска да нарушава тази динамика. Индия, която понастоящем е петата по големина икономика в света, е и разрастващ се пазар за бизнеса.

Кугелман коментира, че Западът ще приветства посещението и ще види в него желанието на Делхи да се ангажира с всички страни. Той добави:

„Г-н Моди има силен стимул да даде знак, че не се накланя толкова близо до Москва, че няма какво да спасява с Киев.“

Това е важно, тъй като Индия иска да продължи да развива отношенията си със Запада, особено със САЩ, и не би искала да наруши темпото. Ерик Гарсети, посланикът на САЩ в Индия, наскоро заяви, че отношенията не трябва да се приемат за „даденост“.

Индия също се нуждае от Запада, тъй като Китай, нейният азиатски съперник, и Русия установиха тесни връзки през последните години. Въпреки че Делхи отдавна гледа на Москва като на сила, която може да окаже натиск върху напорист Китай, когато е необходимо, тя не може да бъде приемана за даденост.

Междувременно много медийни коментатори заговориха за възможността Моди да се позиционира като миротворец, като се имат предвид близките отношения на Индия както с Москва, така и със Запада. Но е малко вероятно той да се появи с мирен план.

„Дали Индия наистина е готова за това и дали условията са подходящи? Индия не обича други държави да се опитват да посредничат в собствените ѝ проблеми, сред които главен е Кашмир. И не мисля, че Моди ще предложи официално посредничество, освен ако и Русия, и Украйна не го искат. А на този етап не мисля, че искат“, добавя Кугелман.

Украйна обаче все пак ще приветства посещението на Моди и ще го възприеме като възможност да влезе в контакт с близък съюзник на Москва – нещо, което тя не е правила много от началото на войната. Зеленски обаче едва ли ще сдържи критиките си към г-н Путин пред индийския министър-председател. Моди може да се примири с това, тъй като неведнъж се е сблъсквал с подобни ситуации в други западни столици.

Москва вероятно няма да реагира на посещението, тъй като също прави отстъпки за многостранния подход на Делхи към геополитиката. Но освен да потвърди политиката си на неприсъединяване, Делхи има и по-големи цели от това посещение.

През последното десетилетие Индия увеличава ангажираността си с Европа, особено с недостатъчно обслужваните региони в Централна и Източна Европа.

Делхи иска да продължи да укрепва отношенията си с „голямата четворка“ – Обединеното кралство, Италия, Германия и Франция – но също така иска да засили ангажираността си с други страни в Европа. Моди ще посети и Полша по време на това пътуване – първият индийски премиер, който посещава страната от 45 години насам. През юли той стана и първият индийски министър-председател, посетил Австрия от 41 години насам.

Според анализатори това е сигнал за нарастващото разбиране на Индия, че централноевропейските държави ще играят по-голяма роля в геополитиката в бъдеще и силните отношения с тях ще послужат на Делхи.

Индийското правителство също така съживи преговорите за търговски споразумения с Европа. То подписа търговско и инвестиционно споразумение с Европейската асоциация за свободна търговия, която е междуправителствена организация на Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. Така че, въпреки че по време на посещението му ще се обръща голямо внимание на войната, индийските дипломати вероятно ще останат фокусирани върху по-голямата цел.

„Централна и Източна Европа сега имат по-голяма възможност да пишат собствената си съдба и да прекрояват регионалната геополитика. Целта на посещението на г-н Моди във Варшава и Киев е да се признае тази съдбоносна промяна в сърцето на Европа и да се задълбочат двустранните политически и икономически връзки и връзките в областта на сигурността с централноевропейските държави“, пише външнополитическият анализатор Си Рая Михан във вестник Indian Express, обобщавайки по-широката цел на Моди.

Сигнал до Искра.бг: Незаконни ферми за миди в Ченгене скеле?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments