Директорът на СЗО – заложник в спора между САЩ и Китай (Част 2)

0
210
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес
Генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес. Снимка: Кадър от видео на СЗО

През 2017 г. Тедрос Гебрейесус се превърна в първия африкански гражданин начело на Световната Здравна Организация, като спечели поста въпреки изплували по време на надпреварата противоречивите обвинения за участие в ограничаване на човешките права и прикриване на епидемията от холера в Етиопия. Вследствие обвиненията бяха отхвърлени както от него, така и от самата държава, пише „Reuters“ в свой анализ.

Като глава на Световната Здравна Организация, която има представителства в 150 страни и 7 000 служители от цял свят, Гебрейесус бе многократно даван за пример от водещи здравни експерти и старши служители на организацията. През изминалите няколко години действащият директор предприе фундаментални структурни промени в СЗО и по-конкретно в подразделението за извънредни ситуации, което в момента се ръководи от Майкъл Райън. 

При избухване на епидемия Гебрейесус е често сред първите експерти, посещаващи епицентъра на заразата. По време на двугодишната епидемия от ебола, която избухна през август 2018, той направи най-малко 10 визити до Демократическата Република на Конго. Епидемията бе почти овладяна, но през изминалия месец се зароди вторична вълна. 

Западни дипломати споделят, че са били свидетели на тежкото и дълбоко емоционално страдание на Гебрейесус, когато през април 2019 г. камерунски лекар на СЗО, бе застрелян в специализирана болница против ебола в Конго.

Не можеше да спре сълзите си. Виждал съм страстта, с която работи. Той възприема работата си изключително лично”.

На 31 декември 2019 г. Китай информира СЗО за притеснително епидемиологично огнище, което към момента бе считано за пневмония. В отговор от 14 януари организацията коментира в Туитър, че първоначалното разследване на сигнала от страна на китайските власти не е открило “еднозначни доказателства за предаване на заразата между хората”. Впоследствие изказването бе цитирано от президента Доналд Тръмп като пример за предоверяване на организацията спрямо Китай. В деня, когато коментарът на Тръмп бе отправен, експерт на СЗО обяви, че все още има съмнения за междучовешко разпространяване на въпросното заболяване. След последвала визита до Китай на 22 януари СЗО обяви, че е установила доказателства за предаването на болестта между жителите на китайския град Ухан, като допълни, че допълнителни изследвания ще са нужни за пълната оценка на ситуацията. 

Към края на януари Гебрейесус и още трима експерти от СЗО заминаха за Пекин. “Мисля, че официалната покана бе направена в 7:30 сутринта, като в 20:00 вече бяхме на самолета”, спомня си Райън. 

По време на срещата с президента на Китай от 28 януари директорът на СЗО обсъди обмен на научна информация и биологичен материал, както и редица други партньорства. Малко по-късно Гебрейесус публикува в Туитър снимка с президента, на която си стискат ръцете, като коментира, че са имали “откровени разговори” и че президентът Цзинпин е “предприел монументални антикризисни мерки”

По време на пресконференция в Женева от следващия ден Гебрейесус похвали кабинета на Цзинпин, коментирайки, че е “силно обнадежден и впечатлен от познанията на президента относно епидемията”. Директорът на СЗО добави още, че Китай “демонстрира пълна прозрачност на национално и международно ниво”. 

За разлика отсега по време на епидемията от тежък остър респираторен синдром “SARS” през 2003 тогавашният директор на СЗО Гро Харлем Брунтланд открито критикува Китай за забавената реакция на страната при предоставянето на ключова информация относно зараждащата се епидемия. 

“Тедрос има по-различен подход от Брунтланд”, коментира здравен експерт на СЗО. “Той разчита на активна комуникация и изключително много търпение”

В писмен отговор до “Reuters” Брунтланд лично коментира, че е критикувала Китай, тъй като страната не е осигурила достъп на СЗО до ключова здравна информация. “Този път обаче ситуацията е различна”, добавя тя без излишни обяснения. 

Публично критикуване на дадено правителство може да го направи по-малко склонно към партньорство и обмен на информация, коментират експерти на СЗО с дългогодишен опит. Директорът на подразделението по извънредни ситуации на СЗО за Африка Майкъл Яао коментира без да дава пример, че е била свидетел на правителства, които са ограничавали достъпа на СЗО, след като са се почувствали под обществен натиск. “Губейки достъпа до информация, организацията губи и възможността да направи реалистична оценка на риска”.

Положителният подход на Гебрейесус спрямо Китай обаче постигна точно обратното. “Когато Китай бива публично подкрепян, винаги има някой, който здраво стиска зъби”, коментира за “Reuters” етиопски пратеник на СЗО, който редовно присъства на ежеседмичните брифинги на Гебрейесус със световни дипломати и страни членки на здравната организацията.

Смъртни заплахи

СЗО има ограничено влияние върху страните членки, тъй като няма законови правомощия да навлиза на териториите на страните без изричното тяхно разрешение, както и няма правото да задължава подобно разрешение. Именно поради тази причина основните инструменти на Гебрейесус са дипломатическите преговори и призивите за придържане на 194-те страни членки на организацията към Международните Здравни Регулации, разписани от тях през 2005. 

Гебрейесус се възползва от редица възможности да похвали и други правителства за мерките им в борбата с коронавируса, сред които са и Южна Корея, Италия, Иран и Япония. На 30 март директорът публично похвали дъщерята и съветник на Тръмп – Иванка Тръмп, за статия, която написа по повод Американския закона за извънредни действия, наричайки я “много добре написан труд”.

Вътрешни източници от СЗО твърдят, че през март отношенията със САЩ са били “добри”. Райън коментира в интервю, че напрежението в комуникацията между организацията и Вашингтон от началото на 2020 е било част от “нормални триения на една многобройна организация”. Той добави още:

“Аз лично не видях предпоставки за голям и сериозен конфликт”

По време на разговор от 23 март Гебрейесус и Тръмп имаха “пълноценна и сърдечна“ дискусия относно мерките срещу COVID-19, като не е била повдигна темата за финансирането на Америка, предаде СЗО в изявление. 

Президентът Тръмп първоначално отправи многократни хвалби по адрес на Китай и президента Си Цзинпин за противодействието на страната спрямо глобалната заплаха. Към средата на март обаче Тръмп започна да изостря критиката си към Пекин, коментирайки, че страната е следвало по-рано да предупреди света за зараждащата се здравна заплаха. Същевременно мерките на щатското правителство бяха остро критикувани, включително и за осуетените опити за навременно осигуряване на нужните тестове. Президентът Тръмп, комуто предстоят избори през ноември, яростно защити действията на кабинета си, макар и коронавирусът тежко да засегна щатската икономика и да коства живота на десетки хиляди американци.

Междувременно САЩ и други страни поставиха ръководството на СЗО под натиск в продължение на месеци да призове за повече прозрачност и за своевременно споделяне на точна информация от страна на членовете на организацията. ”СЗО не бе в позиция да предприеме подобни мерки”, коментира западен дипломатически източник. 

Андрю Бремберг американският посланик за ООН в Женева и бивш дипломат от Белия дом организира редовни срещи с Гебрейесус за обсъждане мерките на СЗО и разискване опасенията на страните членки, споделят двамата европейски дипломатически източници. 

В изявление СЗО обяви, че Гебрейесус е призовал всички страни да споделят информация за заразата съгласно международните разпоредби, разписани от членовете на организацията. 

На 7 април президентът Тръмп заплаши да преустанови щатското финансиране за СЗО, критикувайки организацията, че е прекалено близка с Китай и че се е забавила в обявяването на епидемията – обвинения, които СЗО твърдо отхвърли. Заплахата далеч не бе напразна, тъй като САЩ е най-големият донор на организацията. За текущия двугодишен период, завършващ през декември 2021 г., САЩ предстои да осигури 553 милиона щатски долара под формата на членски вноски и дарения, което възлиза на 9% от бюджета на СЗО в размер на общо 5,8 милиарда щатски долара. Това е близо три пъти повече от приноса на Китай, който по данни на СЗО е в размер на 187,5 милиона долара.

Впоследствие Гебрейесус се появи видно угрижен на редовната пресконференция на организацията, като сподели, че е бил обект на “расистки” коментари и дори смъртни заплахи, след което даде дълги и детайлни отговори на репортерските въпроси. 

В 12-минутния отговор по отношение критиките на Тръмп спрямо СЗО и заплахите за преустановяване на щатското финансиране Гебрейесус призова за обединеност, като добави, че “ни очаква висока смъртност, в случай че не съумеем да охладим страстите”. В отговор на обвиненията за “китайско-центристко” поведение, той отговори, че “СЗО е близка с всяка нация”

В последвало изявление СЗО коментира, че Гебрейесус е бил уравновесен и спокоен по време на пресконференцията и че решението на САЩ е “притеснително”. По време на трите години начело на страната Тръмп многократно отправя критики към други международни организации, като оттегли щатското финансиране от няколко организации на ООН

Тръмп обяви замразяване на средствата за СЗО седмица по-късно. Страните членки на ООН осигуряват средства за организацията най-често под формата на членски вноски и дарения. Старши представител от администрацията на Тръмп коментира, че Вашингтон вече е заплатил близо половината от дължимите за 2020 средства в размер на 122 милиона щатски долара. Той добавя още, че замразяването на средствата най-вероятно би означавало пренасочване на оставащите до края на годината 65 милиона долара, както и на планираните 300 милиона долара за други международни организации. 

Двама западни дипломати коментираха, че преустановяването на щатското финансиране има по-скоро политически последици за СЗО, предвид че текущите програми на организацията към момента са подплатени. Същевременно обаче експертите смятат, че замразяването на средствата може да има дългосрочни последици особено за ключови програми, борещи се с детския паралич, СПИН и както и за други имунизационни инициативи, които се издържат с щатските средства.  

“Решението бе голям удар за СЗО и Гебрейесус”, споделя източник от СЗО. 

По отношение на САЩ Гебрейесус коментира на 1 май за репортери: “С Белия дом сме в постоянен контакт и продължаваме да си сътрудничим”. Говорител на СЗО обяви, че диалогът и техническото сътрудничество между организацията и страната продължава. Мисията на САЩ в Женева отказа коментар. 

Гръм от ясно небе

Тръмп не е единственият, който е постави СЗО под кръстосан огън. Министър-председателят на Австралия Скот Морисън призова за независимо разследване на действията на СЗО. Европейският съюз също предложи оценка на пандемичния отговор на организацията – идея, която предстои да се обсъди по време на годишната среща на министрите на СЗО през идната седмица. 

Засега повечето ключови донори на организацията стоят зад действията й. Франция, Германия и Великобритания оказаха подкрепа на СЗО, като коментираха, че в момента фокусът следва да е върху овладяването на пандемията, а не върху търсенето на виновни. Представители на германското правителство описаха критиките на САЩ, фокусиращи се върху минали събития, като “абсурдни”. Съветник на френския президент Еманюел Макрон сподели, че държавният глава стои зад СЗО, вярвайки, че действията й са ключови за овладяване на кризата. 

Външното министерство на Китай обяви в изявление, че Пекин е готова да окаже сътрудничество на директора на СЗО при оценяването на световните мерки за борба с COVID-19 “в подходящ момент след превъзмогване на пандемията”. От министерството добавиха още, че са против настоятелността на някои правителства за разследване на СЗО и на произхода на вирус, смятайки, че това са опити за “политизиране на пандемията” и за вмешателство в задълженията на организацията. 

Вътрешни източници от СЗО коментираха, че организацията е извоювала своеобразна победа по време на онлайн дискусия на от 24 април, която се превърна в обществена инициатива в подкрепа на СЗО и ръководството й. По време на събитието, което бе по повод ускореното разработване на ваксина и лечение за COVID-19, световните лидери обявиха с онлайн видео включвания своята благодарност към Гебрейесус и СЗО. 

Френският президент нарече директора “свой приятел”, като призова страните да останат единни, вкл. САЩ и Китай. “Борбата срещу COVID-19 е в името на общото човешко благо и не следва да се допускат разделения и триения, които да рискуват победата над вируса”, коментира Макрон. 

“Бе гръм от ясно небе”, споделя източник на СЗО. “Почувствахме цялото човечество обединено и борещо заедно се с нас против вируса”.

ЧАСТ 1: Директорът на СЗО – заложник в спора между САЩ и Китай

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments