На 30 август Православната църква почита паметта на Св. Александър Константинополски, един от най-уважаваните патриарси на Константинопол. Той заема този висок пост от 325 г. до 340 г., по време на управлението на император Константин Велики. Известен със своята непоколебима защита на християнската вяра, Св. Александър остава в историята с редица чудеса и мъдрост, които вдъхновяват поколения вярващи.
Според едно от преданията Св. Александър се сблъскал с група езически философи, които решили да го поставят в неудобно положение, като го предизвикат на спор за вярата. С пълно спокойствие и непоколебима вяра, Светият патриарх се обърнал към най-настойчивия от тях и му заповядал в името на Господа Иисуса Христа да мълчи. Изумен и неспособен да произнесе нито дума, философът и неговите съратници бързо осъзнали силата на Божията воля и се обърнали към християнската вяра.
Тази история за чудото, извършено от Св. Александър, показва неговата духовна мощ и способността му да отстоява християнството пред лицето на съмнения и подигравки. Това го прави един от най-значимите защитници на чистотата на вярата през ранните векове на християнството.
На 30 август имен ден празнуват всички, които носят имената Александър, Александра, Александрина, Александрия, Алекси, Алеко, Сашо и Сашка. Тези имена произлизат от гръцкото „Александрос,“ което означава „защитник на мъжете“ или „мъжествен“.
На същата дата Българската православна църква отбелязва и важен празник – пренасянето на мощите на Св. Александър Невски. Това събитие подчертава значението на 30 август в православния календар и още веднъж свързва името Александър с традициите и духовните ценности на православието.
Този ден е повод за размисъл върху духовната сила и вяра, които Св. Александър Константинополски символизира, както и за почит към всички, които носят неговото име.
Фестивал на занаятите в Поморие: Традиции, майсторство и фолклор от 6 до 8 септември
[…] Днес имен ден празнуват хората, носещи едни от най-попу… […]