Днес русенското село Черешово отбелязва Дядовден. Това е единственото населено място у нас, в което се чества празникът.
„Участниците в празника окичват магарето и каруцата, с която ще отидат в дома на дядото. Той ги очаква с подредена трапеза и след почерпката, двама от мъжете го отнасят на ръце до каруцата.“, обяснява председателят на читалище „Христо Ботев – 1926“ в селото Татяна Хараламбиева за „БНР“.
По думите й след Бабинден през 1957 г. мъжете от селото се събрали на вечерна раздумка. Тогава единият от тях попитал защо след като жените си имат Бабинден, мъжете си нямат Дядовден. Той отбелязал, че те също участват в създаването на децата и в отглеждането им. И така напук, дядовците в Черешово са си направили празник.
Днес всички празнуващи се събраха в дома на 80-годишния Марин Ангелов, който през изминалите 15 години е избиран за „баш дядо“ в селото.
Според областния управител Анатоли Станев събитието отразява уникалните български бит и традиции, които е необходимо да бъдат съхранени и предадени на следващите поколения. От негово име бяха отправени пожелания към всички за здраве и благоденствие, както и специална благодарност към организаторите, които са съумели да запазят обичаят.
Основен организатор на празника е Народно читалище „Христо Ботев-1926“, като събитието се реализира и с пълното съдействие на Община Сливо поле и кметството в Черешово. Местният празник преминава под мотото „Това, което дядо знае, баба не знае“.
Кметът на Сливо поле Валентин Атанасов сподели, че ежегодно празникът се радва на все по-голяма посещаемост. Той бе категоричен, че ще се работи събитието да бъде по-широко застъпено в туристическите маршрути в региона.
От своя страна кметският наместник на Черешово Сидер Златев сподели, че за него най-голямото удовлетворение е радостта, която вижда сред присъстващите.
Дядо Марин пък каза, че се чувства горд и че титлата „Дядо на селото“ го задължава да разказва за родните традиции на децата и да ги възпитава в патриотизъм. Той и семейството му посрещнаха гостите с много наздравици, богата трапеза и пожелания за късмет.