В най-големите американски градове се очаква много семейства да сменят местожителството си, защото предпочитат да работят дистанционно от по-малко пренаселени и не толкова скъпи райони, разкрива проучване на „Upwork“, публикувано в днес. То показа, че приблизително от 14 до 23 милиона души планират да напуснат настоящите си адреси, много от които се намират в големите градове на страната.
Тенденцията не е изненадваща, тъй като пандемията създаде сериозна опасност за здравето на гражданите, особено що се касае до използването на обществения транспорт и работата в претъпкани офиси. Въпреки това главният икономист на „Upwork“ – Адам Озимек заяви, че лично за него големият брой хора, които планират да предприемат тази стъпка, е бил неочакван.
Експертът е провел и две по-малки проучвания с нови въпроси, за да потвърди, че тенденцията е трайна. Участвалите са общо около 20 000 души, а резултатите от трите проучвания показват, че от 6,9% до 11,5% от домакинствата планират преместване, възнамерявайки да се възползват от дистанционни възможности за работа. В анкетата са взели участие и семейства, които желаят да се преместят, независимо от промените, предизвикани от пандемията. От хората които планират преместване, 20,6% в момента живеят в голям град, 41,5% смятат да се преместят на около четири часа път от настоящия си адрес, а 13,2% ще отидат в населено място, намиращо се на два до четири часа път от това, на което се намират в момента.
„Upwork“ е платформа, която помага за свързването на представители от бизнеса с фрийлансъри от целия свят. Няколко технологични компании, включително „Facebook“, „Twitter“, „Square“, „Dropbox“, предоставят на служителите си опцията за постоянна дистанционна работа, като някои от тях възнамеряват да намалят заплатите на служителите, напускащите градовете с висок стандарт на живот. По-рано тази седмица „Glassdoor“, сайт за работа и подбор на персонал, публикува свой анализ тук, показващ как географското положение може да повлияе на заплащането в дългосрочен план. Такъв е случаят с неквалифицираните работници, напускащи Сан Хосе и Сан Франциско, които ще бъдат засегнати от 24,6% и 21,7% средно намаляване на възнаграждението, което получават в момента. Главният икономист на ‚Glassdoor“ Андрю Чембърлейн заяви, че според него градовете ще поддържат по-висока производителност благодарение на активния обмен на идеи, който ще поддържа и заплащането по-високо. „Хората извличат ползи в професионален план благодарение на свои предишни създадени контакти и взаимоотношения.“, твърди още Чембърлейн. „Много е трудно да се създават работни взаимоотношения, когато се работи от къщи и то с хора, които никога не сте срещали на живо … Благоприятните случайности не са често срещани.“