Днес Европейската комисия /ЕК/ и Европейската централна банка /ЕЦБ/ публикуваха конвергентните доклади за 2024 г., в които дават оценката си за напредъка по пътя към еврозоната, постигнат от шестте държави членки, задължени да приемат еврото: България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. Конвергентните доклади се публикуват на всеки две години или когато има специално искане от държава членка за оценка на готовността ѝ за присъединяване към еврозоната, какъвто беше случаят с Латвия през 2013 година.
България покрива всички критерии, остава само инфлацията. Страната ни изпълнява три от четирите числови критерия за членство:
- стабилност на публичните финанси;
- валутен курс;
- дългосрочния лихвен процент.
България не изпълнява единствено критерия за ценова стабилност. Очакванията са – инфлацията да се понижи и до края на годината България да изпълни и последното предизвикателство пред членството й в еврозоната.
В докладите се отбелязва, че от шестте разглеждани държави само законодателството на България може да се счита за съвместимо с правото на ЕС, при спазване на условията и тълкуванията, посочени в докладите.
От изложеното от ЕК и ЕЦБ в докладите може да се констатира, че България е най-напреднала от всичките шест държави по пътя си за въвеждане на еврото и е постигнала значителен напредък в изпълнението на критериите за конвергенция.
При покриване на всички критерии за членство, което се очаква да бъде изпълнено в края на годината, страната ни ще поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ, на базата на които възможно най-скоро да се вземе решение за датата на членство на България в еврозоната.