Ако всичко върви по план, до края на тази година ще имаме готова българска ваксина срещу коронавирус. С това смело твърдение излезе началникът на Лабораторията по експериментална имунология към БАН професор Андрей Чорбанов пред „БНТ“.
Макар че доброволци за тестването на ваксината не липсват, за да започнат, каквито и да било проби върху хора, тя трябва да премине през куп теоретични постановки. Това е първата стъпка, която ще покаже на изследователите нейната ефективност и ще даде възможност за последвалото й по-нататъшно потребление.
Относно противоепидемичните мерки, които страната ни предприема, професор Чорбанов не е оптимистичен. Според него разпространението на коронавирус вече е добило достатъчно широки мащаби, за да бъдат минимизирани щетите. Надеждата му е, че съвсем скоро броят на потенциалните заразени ще намалее, защото хората ще са се сблъсквали с вируса.
Професорът отбеляза няколко сериозни пропуска в системата за тестване. Един човек би могъл да се тества многократно, но резултатът ще се отчита всеки път като получен от ново лице. Реално погледнато, това е фалшив резултат, показващ по-голям брой тествани хора, докато практически те са значително по-малко.
От друга страна, редно е да вземем предвид и факта, че при немалка част от населението, срещата с вируса протича без изразена симптоматика. Тази част съответно не е била тествана, тоест ние дори не знаем, че преболедуването се е случило.
Статистиката, която ежедневно изготвяме, към момента лежи по-скоро на гадателска основа, отколкото на обоснована обективност.
Най-ефективно, смята Чорбанов, би било да се затвори цял квартал и да се тества от първия до последния човек. Това е, колкото ненужно, толкова и безпредметно. Отнесено към днешна дата, подобно тестване не би помогнало за по-скорошно излизане от епидемията. Единственият начин е имунната система при малките деца и младите хора да се справи максимално бързо и лесно, защото „преминавайки вируса през тази много мобилна популация, ще даде възможност да няма кой да го пренася на рисковите групи“, каза още проф. Чорбанов и добави още:
„На вируса се приписват различни качества – като коварен, подъл и т.н. Това е парче молекула, недейте да й вменявате такива човешки качества.“
Вменяването на страх у повечето хора, води до проблеми в здравната система. Подсъзнателното насаждане на убеждението, че ще прекарат много тежко заболяването, кара много от заболелите да търсят наблюдение от лекар. Истината е, че често такава необходимост няма.