До Нова година в България ще имаме наша ваксина срещу COVID-19

0
273
Проф. Андрей Чорбанов
Проф. Андрей Чорбанов. Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Ако всичко върви по план, до края на тази година ще имаме готова българска ваксина срещу коронавирус. С това смело твърдение излезе началникът на Лабораторията по експериментална имунология към БАН професор Андрей Чорбанов пред „БНТ“.

Макар че доброволци за тестването на ваксината не липсват, за да започнат, каквито и да било проби върху хора, тя трябва да премине през куп теоретични постановки. Това е първата стъпка, която ще покаже на изследователите нейната ефективност и ще даде възможност за последвалото й по-нататъшно потребление.

Относно противоепидемичните мерки, които страната ни предприема, професор Чорбанов не е оптимистичен. Според него разпространението на коронавирус вече е добило достатъчно широки мащаби, за да бъдат минимизирани щетите. Надеждата му е, че съвсем скоро броят на потенциалните заразени ще намалее, защото хората ще са се сблъсквали с вируса.

Професорът отбеляза няколко сериозни пропуска в системата за тестване. Един човек би могъл да се тества многократно, но резултатът ще се отчита всеки път като получен от ново лице. Реално погледнато, това е фалшив резултат, показващ по-голям брой тествани хора, докато практически те са значително по-малко.

От друга страна, редно е да вземем предвид и факта, че при немалка част от населението, срещата с вируса протича без изразена симптоматика. Тази част съответно не е била тествана, тоест ние дори не знаем, че преболедуването се е случило.

Статистиката, която ежедневно изготвяме, към момента лежи по-скоро на гадателска основа, отколкото на обоснована обективност.

Най-ефективно, смята Чорбанов, би било да се затвори цял квартал и да се тества от първия до последния човек. Това е, колкото ненужно, толкова и безпредметно. Отнесено към днешна дата, подобно тестване не би помогнало за по-скорошно излизане от епидемията. Единственият начин е имунната система при малките деца и младите хора да се справи максимално бързо и лесно, защото „преминавайки вируса през тази много мобилна популация, ще даде възможност да няма кой да го пренася на рисковите групи“, каза още проф. Чорбанов и добави още:

„На вируса се приписват различни качества – като коварен, подъл и т.н. Това е парче молекула, недейте да й вменявате такива човешки качества.“

Вменяването на страх у повечето хора, води до проблеми в здравната система. Подсъзнателното насаждане на убеждението, че ще прекарат много тежко заболяването, кара много от заболелите да търсят наблюдение от лекар. Истината е, че често такава необходимост няма.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments