Добивът на биткойн – сред причините за прекъсванията на тока в Иран?

Столицата на Иран и отдалечените провинции бяха изправени пред постоянни прекъсвания на електрозахранването в продължение на седмици през октомври и ноември

0
43
Биткойн.
Биткойн. Снимка: Пиксабей

Столицата на Иран и отдалечените провинции бяха изправени пред постоянни прекъсвания на електрозахранването в продължение на седмици през октомври и ноември, като те прекъснаха живота на хората и бизнеса. И въпреки че вероятно са включени няколко фактора, някои подозират, че добивът на криптовалута е изиграл роля в случващото се, пише „APNews“.

Иранската икономика е затруднена от години от международни санкции заради напредващата ядрена програма. Резервите от горива в страната намаляха рязко, като правителството разпродаде повече, за да покрие недостига на бюджета, докато войните бушуват в Близкия изток и Техеран се бори с лошото управление.

Търсенето на мрежата обаче не е намаляло – дори след като иранците спряха да използват климатици, когато времето се охлади през есента и преди настъпването на зимните месеци, когато хората запалват своите газови нагреватели.

Междувременно стойността на биткойн се повиши до най-високите си стойности за всички времена, след като победител на изборите в САЩ стана Доналд Тръмп. Биткойнът достигна границата от 100 000 долара за първи път миналата седмица, само часове след като новоизбраният президент каза, че възнамерява да номинира защитника на криптовалутата Пол Аткинс за следващия председател на Комисията по ценни книжа и борси. Скокът накара някои да подозират, че организираното „копаене“ на криптовалута – изсмукване на огромни количества енергия – е изиграло роля в прекъсванията в Иран.

„За съжаление, някои опортюнистични и експлоататорски лица използват субсидирано електричество, обществени мрежи и други ресурси за копаене на криптовалута без разрешение“, каза Мостафа Раджаби, главен изпълнителен директор на държавната енергийна компания на Иран, през август.

Държавната енергийна компания на Иран не отговори на искане за коментар.

Прекъсванията на електрозахранването са идвали и изчезвали в миналото в Иран, който се бори със старо оборудване в много от своите заводи. През лятото продължителни прекъсвания на тока удариха индустриални паркове близо до Техеран и други градове. След това през октомври и ноември непрекъснатите прекъсвания на тока в кварталите на Техеран се превърнаха в норма през светлата част на деня.

Отчасти е обвинено изменението на климата с продължаващите суши и по-малкото количество вода през иранските водноелектрически язовири.

Президентът-реформатор на Иран Масуд Пезешкиан нареди на няколко електроцентрали да спрат изгарянето на мазут, силно замърсяващо тежко гориво, често срещано в страните от бившия Съветски съюз. Техеран го е използвал в миналото, за да компенсира разликата в производството на електроенергия. Горивните резерви, както от дизел, така и от природен газ, също остават ниски, въпреки че Иран е член на ОПЕК и дом на един от вторите по големина в света запаси от природен газ, след само Русия. Няма обяснение за решението да се запазят тези резерви ниски, въпреки че критиците предполагат, че Иран вероятно е продал горивото, за да покрие недостига в бюджета.

От своя страна Пезешкиян каза, че трябва „честно да каже на обществеността за енергийната ситуация“.

„Нямаме друг избор, освен да консумираме икономично енергия, особено газ, при сегашните условия и студеното време“, заяви той в средата на ноември. „Аз самият нося топли дрехи у дома; други могат да направят същото.“

Все пак зимното отопление в Техеран все още не е в разгара си, което повдига въпроси къде отива електричеството. В много бедни и гъсто населени квартали в страната хората имат достъп до безплатно електричество без отчитане. Джамии, училища, болници и други обекти също получават безплатна енергия. И тъй като електричеството като цяло се продава на субсидирани цени, центровете за обработка на биткойн процъфтяват. Те изискват огромни количества електричество, за да захранват специализирани компютри и да ги охлаждат.

Трудно е да се определи колко енергия се изразходва от копаене, особено тъй като „миньорите“ вече използват виртуални частни мрежи, които маскират местоположението им, каза Масих Алави, главен изпълнителен директор на лицензирана от иранското правителство минна компания, наречена Viraminer.

Освен това миньорите наемат апартаменти, за да скрият своите съоръжения в празни домове: „Те разпределят машините си в няколко апартамента, за да избегнат откриването им.“

През 2021 г. една оценка предполага, че Иран е обработил до 1 милиард долара в биткойн транзакции. Тази стойност вероятно се е повишила, като се има предвид покачването на биткойн. Междувременно прекъсванията на електрозахранването в Иран започнаха сериозно, когато биткойн скочи от около 67 000 долара до над 100 000 долара.

Раджаби, главен изпълнителен директор на държавната електрическа компания, каза, че неговата фирма ще предложи награди от $725 за хората, които докладват за нелицензирани биткойн ферми. Те са причинили „ненормално увеличение на потреблението, смущения и проблеми в енергийните мрежи“, каза Раджаби. Количеството енергия, използвано от около 230 000 нелицензирани устройства, е еквивалентно, каза той, на всички енергийни нужди на иранската провинция Маркази – един от основните производствени обекти в страната.

Иранските официални лица и медиите не са свързали скока на биткойн и продължаващите прекъсвания на тока, но обществеността го направи, като потребителите на социалните медии споделят отново видеоклип, показващ масивна биткойн ферма, разкрита по-рано тази година в Иран. Глас извън камерата пита как е възможно електрическата компания да не е открила фермата по-рано.

Министерството на финансите на САЩ и Израел се насочиха към биткойн портфейли, за които твърдяха, че са свързани с операции, управлявани от паравоенната Революционна гвардия на Иран за финансиране на съюзнически бойни групи в зони на война в Близкия изток. Това предполага, че самата гвардия – една от най-мощните сили в Иран – може да е замесена в добива. За разлика от това, иранските медии почти всеки ден съобщават за отделни операции, които са нападнати от полицията.

Иран може да гледа на биткойн като на защита срещу засилен натиск от бъдещата администрация на Тръмп и тъй като регионалните съюзници са погълнати от смут, каза Ричард Нефю, помощник сътрудник във Вашингтонския институт за близкоизточна политика.

„Въпросът за икономистите в Иран е дали се доверяваме на това достатъчно, за да финансираме правителството“, каза Нефю, който отдавна работи по проблемите на Иран и стратегиите за санкции в правителството на САЩ.

Той обаче предупреди да не се мисли за биткойн като за магически куршум за Иран, особено тъй като биткойн портфейлите могат да бъдат обект на санкции.

„Един модел на поведение крещи на разузнавателните служби“, заяви Нефю, добавяйки: „Това крещи на отделите за съответствие на банките.“

Северна Корея е направила милиони от схема за дистанционна работа, твърдят от САЩ

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments