Добра идея ли е бягането през зимните месеци?

0
1034
Бягане в зимни условия
Бягане в зимни условия. Снимка: Pixabay

Температурите падат все повече и зимата дава сериозна заявка за своето трайно присъствие в следващите месеци. С късите дни рязко намаля и нашето желание да сме физически активни и да спортуваме. Мечтаем си за меко кресло, топло одеяло, интересна книга, чаша горещ чай, вкусни лакомства и изобщо всичко, което напомня качествена почивка и мързелуване.

И ако това е един добър вариант за ден-два през уикенда, или за още няколко покрай празниците, през останалото време не можем да си позволим тонусът и мотивацията ни да спадат. Спортът е един от най-приятните и здравословни начини да поддържаме физическата и психическата си форма, а бягането навън сред природата е възможно (и препоръчително) дори и през зимите месеци. 

Какви са ползите от тичането в парка, макар и при ниски температури носи за тялото?

Бягане при температури по-високи от -15, когато липсва силен вятър, носи доказано положителен ефект върху човешкото здраве – за мускулите, вътрешните органи и имунната система. То закалява тялото, подобрява функцията на белите дробове и разбира се – на сърцето.

Известно е, че през зимата хората прекарват повече време в затворени пространства и по-малко време навън на свеж въздух. Тичането успява да компенсира този недостатък, снабдявайки тялото с нужния кислород. Поради тази причина често хората, които започват джогинг за пръв път през зимните месеци, чувстват лека замаяност. Това е нормално и няма нищо притеснително, ако не се прибързва със скоростта и разстоянието.

Тичането в мъгла не е препоръчително. То по-скоро ще измори, вместо да заздрави организма. В мъгла хората дишат с отворена уста, изморяват се, поемането на въздух става много агресивно заради нуждата от по-голямо количество кислород.

Зимно спортно облекло
Зимно спортно облекло. Снимка: Pixabay

Всеки, решил да обуе маратонките и да навърти няколко километра при ниски температури, трябва да не подценява важността на подходящото облекло. Важно е първият слой да бъде от материя, която не задържа влагата при изпотяване и я извлича навън, а последният да е ветроустойчив. С колко точно дрехи ще се облечете, зависи от градусите навън, препоръчително е да се носят материи, специално предназначени за бегачи като най-надежден вариант за защита от изстудяване или прегряване. Аксесоарите като шал, шапка и ръкавици не бива да се пренебрегват.

Бягането през зимата ще заздрави мускулатурата на тялото ви. Макар то да носи същите плюсове като през останалото време от годината, зимното бягане има редица предимства, които оказват положително въздействие върху цялостното укрепване на мускулите. При хлъзгава повърхност мускулите на бедрата (особено предната част), седалището, глезена и прасеца мускули работят в авариен режим, поради което те укрепват много по-сигурно, отколкото през лятото. За да се постигне този ефект през лятото, ще трябва насила да се вдига неестествено високо бедрото. А през зимата това е психологически по-лесно, в снега просто не ни остава друг избор. 

Бягане в сняг
Бягане в сняг. Снимка: Pixabay

През студените месеци мускулите трябва да се загреят много добре преди самата тренировка. Ако това не се случи в началото, те няма да издържат до края и вледствие на натоварването ще се износят. Особено, ако теренът е неравен и хълмист.

Всеки знае, че през зимата в човешкото тяло се натрупват много лесно и естествено повече мазнинки. Това е нещо, което ни е заложено генетично, без значение дали ни харесва или не. Мазнината е отличен топлинен изолатор, и както зайците сменят своето „палто“ за зимата, човешкото тяло много трудно се разделя с излишните мазнини, предназначени да поддържат температурата ни в порядъчни граници, за да не се простудим. Решението – редовното бягане. Ако докажете на организма си, че не се нуждае от допълнителни мазнини, той започва доброволно да се избавя от тях, слушайки вашите наставления, а не програмираните му от векове начини за оцеляване.

Тичане през зимата
Тичане през зимата. Снимка: Pixabay

Бягането през мразовитите дни определено има редица предимства по отношение на свалянето на килограми, заради принудително увеличеното натоварване на организма, вследствие от „неблагоприятните“ климатични условия. В случай, че искаме да се отървем от излишни мазнинки и да наклоним стрелката на кантара в наша полза, е добре да знаем, че стабилното натоварване и студът карат мазнините да се превърнат в енергия. И да се топят. Тлъстината на свой ред се явяват като гориво за нашите мускули. В допълнение – зимата тялото консумира голямо количество кислород за извършването на дейности на открито, което го прави още по-примамливо време за загуба на тегло и с около 30% по-ефикасно от това през лятото.

Основният недостатък на зимното бягане е променливото време. За да отслабнете, трябва да сте постоянни. Факт е обаче, че температурата навън се променя непрекъснато и често термометърът пада и под 20 градуса. При такива метеорологични условия е желателно да останем на закрито. Това възпрепятства системното тичате навън, а паралелно с него биват саботирани и така желаните резултати.

Най-важно в крайна сметка е здравето, така че, ако навън е изключително студено, и е трудно да се преценят рисковете, по-добре е да се намери алтернативен начин за тренировка. Може да се наблегне на други упражнения, които да се правят вкъщи или в най-близкия фитнес, когато посещенията са позволени предвид епидемиологичната обстановка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments