Добрин Вътев: Община Бургас не търси мнението на бургаските художници по важни теми за градската среда

1
1714
Добрин Вътев
Добрин Вътев. Снимка: Искра.бг

„От време на време виждаме, че се появяват някакви неща в Бургас, като мозайки, скулптури, делфинчета, стенописи и други елементи в градската среда, но никой не търси мнението на Дружеството на бургаските художници /ДБХ/ за тези дейности.

Веднъж се случи тaka, че колега скулптор постави своя творба на място, за което друг колега предяви претенции, че има проект и почти е изработил своята композиция, която трябва да бъде монтирана на същото място. Няма да спомена имената на авторите, за да не се нагнетява напрежение, но случая беше най-малкото нелеп. Местната администрация се е дистанцирала от нас, тази връзка се скъса още преди повече от десет години“.

Това заяви пред Искра.бг председателят на ДБХ Добрин Вътев по повод входираното в Общински съвет писмо, относно проекта за обследване на скулптурите, които се намират в Морската градина и парк „Езеро“.

Скулптури
Скулптури. Снимка: Искра.бг

Припомняме, че бургаските художници изразиха недоволството си и смятат, че са били пренебрегнати, като обследването е било поверено на външен експерт. Според Вътев в дружеството има достатъчно доказани експерти, които са подходящи за задачата, като например Атанас Стоянов, който е завършил каменоделното училище в село Кунино, както и Огнян Петков, Никола Станчев, Радости Дамасков и др.

Скулптури
Скулптури. Снимка: Искра.бг

Той уточни, че работата на скулптура в случая е свързана само с визията на монументите, докато за останалото е необходимо да бъдат наети архитекти и конструктори.

„Всяка една скулптура трябва да има фундамент, който е изчислен, спрямо масата ѝ, за да може да издържи. Прави се кофраж, отлива се бетонна стъпка и се прави анкерно тяло. Всичко това е работа на конструктора и на архитекта, които трябва да участват в целия този процес. За това е необходим цял екип“.

По думите му, нито той, нито колегите му са били запознати, че изобщо в Бургас има такъв проект и е отпуснато финансиране, като са научили за това от публикации в медиите.  Другият основен проблем, който бе заложен в писмото до местния парламент, е свързан с липсата на връзка между ДБХ и Община Бургас. Вътев напомни, че в местната власт до скоро е имало длъжност, известна като „главен художник на Бургас“, който да поддържа връзката „Община – Дружество“, което не се случвало.

„Тук също има недоволство от страна на колегите заради този вакуум, който се получава и поради това го отбелязахме като необходимост за промяна.  На този пост трябва да се постави човек, който да бъде с мандат, да бъде представител на гилдията и да търси мнението на дружеството. Все пак, когато си на такава позиция, трябва да работиш за всички, а не само за себе си“. 

Според Вътев е важно към Община Бургас и Общински съвет да има и художествена комисия, съставена от експерти, която да обсъжда проблеми, свързани с изкуството, рекламата, оформлението на градската среда и т.н. 

„В момента в тях има политически фигури, които не са специалисти. Когато трябва да се реши за един концерт, трябва да има специалисти музиканти. А не кой е по-напред в листата. Това е проблем в национален мащаб“. 

Добрин Вътев заяви, че той лично прави всичко възможно, за да балансира нещата така, че ДБХ да съществува, въпреки че не получава никакво финансиране. Той уточни, че изложбите за 24 май и 6 декември, се организират съвместно с Община Бургас, като те поемат разходите по организацията и наградата за Художник на годината. По думите му залата в центъра на Бургас се организират до 24 изложби в годината, което е свързано и с много работа.  

„Има проект за ремонт на галерията, който вече пет години не може да бъде реализиран поради редица обстоятелства. В момента виждам, че има желание от страна на Община Бургас и нещата могат да се случат, за да може залата да придобие съвременен вид. Ако ремонтът бъде направен, това ще бъде добре за целия град, не само за художниците“.

Според Вътев не може да се отрече, че Община Бургас изпълнява успешни проекти в сферата на културата, като даде за пример ремонта на Морското казино и строежа на Центъра за съвременно изкуство и библиотека.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
влаха
влаха
10 месеци по-рано

гледат да го направят както им е удобно