„Много е популярно да се разговаря за цените на имотите в България и да се сравняват с други страни в Европа. Най-напред в класацията измежду 130 европейски града – 92 място е за София, Бургас е на 122 място. Така че тези легенди, които се носят, че можем да си продадем имота тук в България и да си купим в Милано, са неосъществими. Тези мечти са далеч от истината. По отношение на Източна Европа – София заема 15 място, Варна – 28 място, 32 място е за Бургас. Така че и тази легенда се разбива от официалните данни.“
Това коментира председателят на Националното сдружение „Недвижими имоти“ Добромир Ганев по време на конференцията „NextHome Black Sea 2024: Черноморски форум за ваканционни имоти“. По време на нея той представи реално сключените сделки за покупко-продажба в по-големите градове в страната /София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Велико Търново/ за първото деветмесечие на 2023 г. По думите му отбелязва се 13% спад от обема сделки и единствената община, където има 1% ръст, е Разлог.
„В Бургас обемът от сделки е 5195 за деветмесечието и спадът е 15%. За Варна, другият град по Черноморието, спадът е 12% с почти два пъти по-голям пазар. Искам да обърнете внимание, че Несебър като община изпреварва Бургас като обем от сделки. Той е четвърта община в страната като обем от сделки. Заедно този конгломерат от „Слънчев бряг“, Обзор, до турската граница, съставлява един доста сериозен пазар като общ обем от сделките“, отчете той, добавяйки, че ако се погледне на развитието на пазара от 2007 до 2023 г. във Варна и Бургас:
„Въпреки този спад, който наблюдаваме в Бургас през изминалата година от 5195 сделки, всъщност това е третата по сила година от 2007 г. насам. Само 2021 и 2022 г. са по-силни почти за всички градове. Подобна е картинката за Варна.“
Официална статистика на Агенция по вписванията за по-малките Черноморски общини сочи, че Несебър е реализира с почти 1000 сделки повече от Бургас.
„Преди 2-3 години много инвеститори започнаха да строят там, тъй като заради COVID пандемията много хора започнаха да купуват имоти край морето. Имахме моменти със 100% ръст на сделките в Несебър“, обясни той.
Ганев подчерта, че няма в нито един град спрямо 2022 и 2023 г. спад на цените на жилищата, а даже напротив – има и ръстове. Според него това се дължало на добрите банкови лихви, намалялото предлагане и заради ръста на брутните възнаграждения
В момента има много малко надценяване при цените на жилищата и то е в рамките – в рамките на 2-3%.
В заключение Ганев отбеляза, че от една страна имотният пазар продължава да е подвластен на проблемите на икономиката на Европа, на военните действия, на инфлационните процеси, на увеличаване на лихвените проценти от ЕЦБ и на политическите кризи у нас. Същевременно се регистрирало стабилен трудов пазар и продължаващ, изпреварващ инфлацията ръст на средните брутни заплати на работещите за 2023 г. Имотният пазар отбелязва спад, но той е относително лек и има вероятност да не е продължителен.
Преди това в събитието се включи Веселина Попова – клъстър генерален мениджър на хотели „България“ /Бургас/ и „Черно море“ /Варна/, която заяви, че се отчита спад на броя на туристите от Израел след началото на военния конфликт, като във варненския хотел „Черно море“ тази тенденция е била отчетлива.
„Хотелите, които имаме в Бургас и Варна, са почти идентични. Единствената разлика е по отношение на целогодишната заетост, във Варна тя е малко по-висока, като през 2023 година отчетохме най-високата заетост. Добри бяха и резултатите в Бургас“, посочи Попова и допълни, че въпреки добрите резултати, проблем остава липсата на достатъчно атрактивни събития през месеците извън летния туристически сезон, които да привличат туристи.
За добри практики на строителни предприемачи споделиха от „Harmony Group“. В събитието се включиха още изпълнителният директор на „Джи Хотелс“ /“Главболгарстрой“/ Радослав Котларов, Федерико Лазари – изпълнителен секретар на европейската асоциация на строителите на жилища – Build Europe и други представители на имотния бранш.