Доган – скандалният политик, разпределящ „порциите на властта“ и човекът с „обръчите от фирми“

0
633
Ахмед Доган
Ахмед Доган, Снимка: Пресцентър на ДПС

Ахмед Демир Доган е един от най-скандалните политици на българския преход. Агент на Държавна сигурност, основател на сочената от мнозина за етническа партия „Движение за права и свободи“ /ДПС/, разпределящият „порциите на властта“, човекът с „обръчите от фирми“.

И не на последно място политикът, който твърди, че той и неговата политическа сила са евроатлантически ориентирани, а в същото време определя Русия като „алтернатива за гарантиране на сигурността и мира в планетарен мащаб.“

За Доган е писано и казано много, но едно интервю на Иван Костов пред “Offnews” от 6 септември 2014 година е ключово. Бившият министър-председател на България обяви, че Ахмед Доган носи огромна отговорност за всичко лошо, което се случва в страната от 2001 г. насам. Персонална отговорност. И допълни:

„Знаете неговата обвързаност с Мултигруп, той беше политическото й лице, остана наследник на част от наследството на тази организация. Оттогава насам това е неговата роля в българския политически живот – един от основните фактори на корумпирането на българската политическа система. Неслучайно казах преди време, че Доган е проклятието на България. Повтарям го и сега.“

През годините Доган е критикуван много и рядко е отговарял на нападките срещу него, повечето от които напълно основателни. Напротив. Той скандализира българското общество многократно. Емблематичен случай е неговото изказване в „Шоуто на Слави Трифонов“ на 23 юни 2005 година, часове преди да започне денят за размисъл преди парламентарните избори.

„Много лично ви будалкат с разни дарения лични, фирмени, което може да се приеме, но не е цялата истина всъщност. Вижте, в цял свят, като започнете от Америка до Япония, всяка партия си има, така да се каже, обръчи от фирми. Ако си мислите, че моите възможности са по-малки от на един банкер, значи нямате реална представа за възможностите на един политик. През последните 15 години сигурно половината бизнесмени , които са над средното равнище, са или с мое съдействие, или с най-много моя усмивка. Ако щете, има винаги фирми, които подкрепят една или друга политическа сила“, обяви той, цитиран от “Mediapool”.

Доган призна, че след това съответната партия се отплаща на фирмите, които са я финансирали. И допълни:

„Просто е. После има обекти, които ще изпълнява, подизпълнители, кой ще консултира и т.н.“

Ахмед Доган
Ахмед Доган, Снимка: Пресцентър на ДПС

Това не е единственото скандално изказване на Ахмед Доган. През юни 2009 година в YouTube се появява видео, заснето в село Кочан, където той е бил на среща със симпатизанти. В него Доган заявява, че той разпределя порциите на властта, на финансирането, а не депутатите:

„Депутатите нямат власт. Нямат власт. Тяхната власт е законодателна. Властта е в моето лице. Аз съм инструментът на властта, който разпределя порциите на финансирането в държавата. Искам да сте много наясно за това, защото то е важно и от гледна точка на проекти, и от гледна точка на тяхното изпълнение, и от гледна точка на оперативни програми и т.н.“

Видео: YouTube

Историята на Ахмед Доган и как става агент на ДС

Ахмед Демир Доган е роден на 29 март 1954 година в село Пчеларово, област Добрич. Казва се Ахмед Исмаилов Ахмедов. Голяма част от ранното си детство изкарва в село Дръндар, област Варна, по информация от „Уикипедия“.

През 1981 година завършва философия в Софийския университет „Климент Охридски“, след което е редовен аспирант в Института по философия към Българската академия на науките. През 1985 година завършва и Академията за обществени науки и социално управление (АОНСУ) на Централния комитет на Българската комунистическа партия. През 1986 година защитава кандидатската си дисертация и постъпва на работа като научен сътрудник в Института по философия.

През 1974 година, на 20-годишна възраст, Ахмед Доган става агент на Държавна сигурност /ДС/. Той е причислен към Управление III Военно контраразузнаване. Неговите псевдоними са „Ангелов“, „Сергей“ и „Сава“. През 1976 година е преместен към МВР-ДС във Варна, а от 1979 година вече е в Първо главно управление на Държавна сигурност, според информация в сайта “Agentibg.com”.

Доган е бил обучаван в конспиративност и линия на поведение, както и контрол над поведението при контакти и общуване с хора от турските среди. Подготвян е за нелегал на отдел 05 „Н” (нелегали) на Първо главно управление на ДС за извеждане в Англия, ФРГ или САЩ.

Изсветлен е бил като агент на Държавна сигурност с доклад на председателя на Комисията по досиетата и министър на вътрешните работи Богомил Бонев, прочетен в Народното събрание на 22 октомври 1997 година. За принадлежността му има множество документи, сред които собственоръчно написани сведения, декларация за сътрудничество, отчети на оперативния работник и много други.

При вербуването си през 1974 година в казармата той е бил под псевдонима „Ангелов“. Използван е бил за разработването на турския контингент. Работил е по шест дела за оперативни проверки. След като е напуснал казармата интерес към него е бил проявен от Окръжното поделение на МВР-ДС във Варна. Там е бил вербуван под псевдонима „Сергей“. В документите от досието му е посочено, че ще бъде използван по линия на турското разузнаване. През август 1979 година приема псевдонима „Сава“, който сам е избрал. Става агент на Първо главно управление. През цялото това време той получава пари от Държавна сигурност. Сумите варират от 30 до 270 лв. Използван е за оказване на влияние върху определени лица от турски произход. Той разработва теми от национализма и верския фанатизъм.

През 1986 година обаче структури на Държавна сигурност установяват, че агент „Сава“ е в контакти с български турци, които участват в изработването и разпространението на позиви в Североизточна България от името на Турското националноосвободително движение. По това време в България тече „Възродителния процес“. Доган е арестуван и разследван от отдел „Следствен“ на ДС.

Осъден е от Варненския окръжен съд на 10 години затвор по обвинение в противодържавна дейност. Той лежи в Пазарджишкия затвор в килия за смъртници. Амнистиран е след отмяната на чл. 233 от Наказателния кодекс в края на 1989 година.

Създаването на ДПС

Още в средата на 80-те години на миналия век след началото на Възродителния процес в България започва своята дейност Турското освободително движение. Те избират за свое лице именно Ахмед Доган, защото бил образован, пише „168 часа“.

След като излиза от затвора Доган започва да пише програма за създаването на партия. Той държал в името й да е включено „движение“. 33 дни по-късно я представя пред 13 души във Варна. След 4 януари 1990 година всички участници се разпръскват по регионите и започват да агитират турците да се присъединят към ДПС. На същия 4 януари по радиото се съобщава за създаването на движението.

В цяла България обаче се надига националистическа вълна, защото ДПС е откровено етническа партия. Започват да се формират комитети за защита на националните интереси. ДПС пък провежда по същото време тайни сбирки из страната и в джамията в София. Така се организира учредителната конференция. Документът за регистрацията излиза на 26-ти април от Софийски градски съд.

Въпросът с регистрацията на ДПС стига до Конституционния съд. Магистратите обаче отхвърлят искането на 93-ма депутати и се произнасят в полза на съществуването на „Движението за права и свободи“. Малко след това решение СДС спечелва изборите, като за управлението на правителството с премиер Филип Димитров разчита на гласовете на ДПС.

През 1997 година по време на предсрочните избори партията отново застава на страната на СДС и е част от т.нар. реформаторско мнозинство. По-късно през 2001 година формира правителство със Симеон Сакскобургготски и неговата партия НДСВ, като има министри в кабинета. През 2005 година отново влиза в управлението в правителството на Тройната коалиция на БСП, НДСВ и ДПС. По време на това управление порциите в държавата се разпределят по формулата 3:5:8. Извършват се множество злоупотреби, България е сочена от международните организации като най-корумпираната държава. И така се стига до кабинета на Пламен Орешарски, в който ДПС отново има участие. Това правителство ще бъде запомнено освен с многохилядните протести и с избирането на Делян Пеевски за председател на Държавната агенция „Национална сигурност“ /ДАНС/, което предизвика гнева на българските граждани и ги изкара по улиците на страната. Оттогава насам ДПС е в опозиция.

През 2016 година Ахмед Доган се оттегля от председателския пост в партията, който е поет от Мустафа Карадайъ. Доган остава почетен председател на ДПС.

Присвоените милиони като консултант на „Цанков камък“

Един от най-големите скандали около Ахмед Доган по времето, по което ДПС беше във властта, е свързан с негови консултантски договори, за които той е взел милиони. По въпроса се произнася и Върховният административен съд /ВАС/ през 2011 година, след като е сезиран от депутатите от антикорупционната комисия в парламента. Тя пък е сезирана от Синята коалиция на Иван Костов.

Според магистратите доказателствата по делото сочат, че Ахмед Доган е сключил 4 договора за поръчка с Институтa по строителство и минно дело с предмет, свързан с хидрогеоложки проучвания на обектите: проект „Тунджа“, каскада „Доспат-Въча“, Баташки водносилов път и хидроенергийна каскада „Горна Арда“, за което е получил общо сумата от 1 955 830 лева, пише „Glasove.com”.

Според съдиите обаче нямало доказателства, че той, в качеството си на депутат, е участвал в гласуване в парламента в полза на Института по строителство и минно дело. Магистратите считат, че следвало да се установи наличие на частен интерес и съпътстваща го облага. Необходимо било също така частният интерес да е повлиял върху обективното и безпристрастно изпълнение на задълженията на народния представител, смятат още съдиите.

Затова Ахмед Доган е оправдан.

Според депутатите от парламентарната комисия обаче той е бил в конфликт на интереси. Доган е получил 400 000 лева от хонорара си преди Законът за конфликт на интереси да влезе в сила. Затова делото във ВАС се води за 1,5 милиона лева. Според членовете на комисията Доган не е декларирал частните си интереси, с което е извършил нарушение.

По време на делото защитата на лидера на ДПС настоява, че не се изисквало техническо образование за заданието, с което се занимавал той, защото ставало въпрос за специализиран маркетинг.

Ахмед Доган
Ахмед Доган, Снимка: Пресцентър на ДПС

Въпреки наличните доказателства, че Доган е взел близо 2 милиона лева пък, от ДПС твърдят, че той нямаш нищо с проекта „Цанков камък“.

Доган и Русия

Въпреки че ДПС се обявява като евроатлантическа партия според редица анализатори тя всъщност е проруска. Има и много аргументи в тази посока. Един от тях е изказване на Ахмед Доган от 31 март 2018 година. Тогава изтича част от неговата реч на рождения му ден. В изявлението си Доган обявява следното, цитиран от “ClubZ”:

„Аз не съм привърженик на това, което Русия направи в Крим, но не съм безразличен към това, което прави Западът. Русия може да е всякаква, но е сила, фактор, с който ние трябва да се съобразяваме.“

Две години по-рано Доган получава руска награда заради своя принос в дейността си за сътрудничество между Руската Федерация и Република България в областта на духовното сближаване на двата народа. Наградата е от Благотворителния фонд за социални инициативи „Народное Единство” – Русия.

Тогава Доган заявява, че бил дълбоко трогнат от номинирането му за това отличие, тъй като то е в областта на духовното сближаване, пише “Vesti.bg”.

„Защото в духовното си битие съм школуван в мисловното пространство на западноевропейската философия, но съм закърмен с екзистенциалната темпоралност на руската класическа литература. И съм убеден, че който не разбира Широката Руска Душа, не схваща и смисъла на Голямата Руска Земя“, е написал той в благодарственото си писмо.

Нещо повече. Доган обявява, че „Русия няма граници“. И тя била в „друго измерение“. Според него тя се възраждала като алтернатива за гарантиране на сигурността и мира в планетарен мащаб.

Реакциите на тези негови думи не закъсняват. Лидерът на ДОСТ Лютви Местан публикува анализ, в който посочва, че това писмо е най-примитивна и цинична апологетика на Русия, която днес се явява в образа на брутален военен окупатор на суверенна територия на Украйна – Крим, пише “Dir.bg”.

„Говорит Москва! Чрез Доган! Няма нищо визионерско в прехваленото му писмо“, е написал в позицията си Местан – човекът, който беше най-близо до Доган преди да бъде отстранен от партията и да създаде собствена такава.

Според Местан доказателство, че маските вече са хвърлени е използването от Доган на изрази като „Широката руска душа“, „Голямата руска земя“, „геополитически баланс“ и „алтернатива“. Местан счита, че целта на лидера на ДПС е да може партията му да влезе в едно ляво управление с БСП, която несъмнено има проруски корени и защитава проруски интереси. Освен това ДПС е тотално дискредитирана и никой друг не би поискал тя да бъде негов партньор в управлението на страната.

Опитът за покушение над Доган

На 19 януари 2013 година по време на Осмата конференция на ДПС мъж с газов пистолет нападна Ахмед Доган, докато той четеше своя доклад като председател на ДПС. Нападателят му е Октай Енимехмедов. Форумът се проведе в Зала 3 на Националния дворец на културата /НДК/ и беше открит половин час преди нападението.

Октай Енимехмедов прекоси напълно необезпокоявано цялата Зала 3, качи се на сцената и насочи пистолета към главата на Доган, който се наведе и го блъсна в опит да се предпази. Енимехмедов също блъсна Доган, но не произведе изстрел срещу него, съобщи “Mediapool”.

Веднага след това мъжът беше буквално линчуван от охранители и съпартийци на Доган, а самият лидер на ДПС – изведен от залата.

Малко по-късно същия ден от СДВР съобщиха, че на мястото са били открити три патронадва сигнално-звукови и един с лютив спрей. Пълнител не е бил открит. Полицията веднага заявява, че с тези патрони не може да бъде убит човек и затова Енимехмедов ще бъде обвинен за едно хулиганство. Той самият отказва да съдейства на полицията, а разследващите работят по версията за опит за публична изява. Енимехмедов е студент във ВИАС в София.

Новината за нападението над Доган предизвика много реакции в българското общество. Под статията за нея в “Mediapool” има десетки коментари. Ето и част от тях:

„Властта не се печели два пъти по един и същ начин г-да социалисти от ДПС. Преди 20-ина години дойдохте на власт „в името на етническия мир“, което бе обида за толерантния българин, живял векове наред с турци, арменци, евреи и роми. Изкуствено разигран сценарий за опасност от „турска Босна“ в началото на 90-те свърши добра работа. Но днес България е член на НАТО и ЕС и този сценарий трудно ще ви се изпълни.“

„За мен ДПС са престъпници, които трябва да бъдат наказани.“

„Това не е нищо повече от инсценировка на опит за убийство. Ако някой иска да бъде убит, то това ще стане на по-тъмно и по-скрито място, а не пред десетки камери и стотици свидетели в залата. Ето това се казва пиар за Доган. Той най-вероятно е поръчал това нападение и даже си го е платил.“

„Да съберем пари за адвокат на момчето, което го линчуваха като през 19-и век. Саморазправата не е правосъдие.“

Видео: YouTube

Доган купува ТЕЦ „Варна“

След като предаде властта в ръцете на Мустафа Карадайъ Доган направи една много важна и интересна сделка. Срещу 3600 лева той закупи мажоритарния дял от 70% от ТЕЦ „Варна“ от Данаил Папазов. Той от своя страна преди това я купи от „ЧЕЗ“.

През февруари тази година Специализираната прокуратура започна проверка на сделката. Това се случи след подаден сигнал от члена на Сената на парламента на Чехия Лукаш Вегентнехт. В края на 2019 година той е сезирал Софийска градска прокуратура за „общи стопански престъпления“, извършени от продавача и от купувача на ТЕЦ „Варна“. Според чешкия сенатор сделката между държавната енергийна компания „ЧЕЗ груп“ и Папазов преди две години е извършена на много по-ниска цена от реалната, предаде “Vesti.bg”.

Според члена на Сената на парламента на Чехия сделката е донесла загуби за чешкия данъкоплатец в размер на 1 милиард крони, което се равнява на около 40 милиона евро.

От ЧЕЗ се оправдали за ниската продажна цена с ниската ефективност на централата, но според подателя на сигнала има много документи, които сочат точно обратното. Чешната компания придоби ТЕЦ-а през 2006 година, като плати за него 206 милиона евро. Трябваше обаче да се премине от въглища на природен газ, което според ЧЕЗ беше икономически неизгодна инвестиция.

След като Доган купи ТЕЦ „Варна“ започнаха промени. Дружеството започна да трупа капитали, най-вече благодарение на „подаръци“ от държавата. Това се случва чрез т.нар. студен резерв. Това са мощности, които не работят, но са в готовност да бъдат включени и получават срещу това средства от държавния Електроенергиен системен оператор.

Според редица медии Доган е получил още един „подарък“ от управляващите в момента. Правителството е заложило 220 милиона лева в бюджета за 2020 година за пристанището на почетния председател на ДПС. Те са за разширяване и модернизиране на пристанищната инфраструктура в района на Варна през следващите 3 години, пише „Свободна Европа“. От това ще се облагодетелства и Доган, който освен ТЕЦ „Варна“ е купил и пристанището към него.

За удълбочаването на пристанището се говори отдавна, но се прави едва, когато то е преминало вече в частни ръце.

Новината за закупуването на ТЕЦ „Варна“ от Ахмед Доган е предизвика много реакции от българските граждани. Под една медийна публикация има десетки коментари, като преобладават крайно негативните. Ето и част от тях:

„Време е да окаушат хидроинженера.“

„Няма по-побъркана държава от българската, а държавното обвинение работи само по сигнали. Като робот е.“

„Бивш агент на ДС и на КГБ. Бизнесите му в енергетиката всички са оплетени с руските фирми. От щатското посолство го контролират да не бъзика мюсюлманската общност.“

„Симпатизантите на ДПС да не се плашат. На Доган нищо няма да му направят. Нали ГЕРБ управляват благодарение на него. За справка вижте гласуванията в парламента. Изключвам последния вот. Там нещата бяха предварително договорени. Останалото беше цирк за такива като Джери.“

„Подареният път“ край летните сараи

През последните месеци името на Ахмед Доган отново попадна в медиите. Повод стана скандално решение на Общинския съвет в Бургас от 28 април. Тогава улица в парк „Росенец“ край летните сараи беше деактувана от публична в частна общинска собственост и по този начин премина в частни ръце. Съветниците бяха заблудени от администрацията, че ако не приемат докладната записка, входирана в последния момент и с обем от 47 страници, ще бъде изгубено финансиране от Предприятието по управление на действията по опазване на околната среда /ПУДООС/ за изграждане на канализация в Ченгене скеле.

В докладната записка обаче никъде не се споменаваше проектът за канализация в Ченгене скеле. С нея бяха направени промени в Подробния устройствен план /ПУП/ на парк „Росенец“, с които на практика пътят беше „подарен“.

Общински съветници обаче взеха нещата в свои ръце и предприеха действия срещу това решение на ОбС. Константин Бачийски първо го обжалва пред областния управител. Той обаче не върна решението, въпреки че в разрез с правилата то беше подложено два пъти на гласуване по време на сесията на 28 април. Първият път не беше прието, но вторият път мина.

След това Константин Бачийски внесе докладна записка, с която се искаше решението на Общинския съвет да бъде оттеглено. Тя обаче беше разпределена за разглеждане само в една комисия – тази по правни въпроси и отхвърлена като незаконосъобразна с противоречиви мотиви. Така докладната не влезе за обсъждане и гласуване на сесията на 30 юни.

От „Организация за закрила на българските граждани“ /ОЗБГ/ също се заеха с казуса. Те входираха жалба до Административен съд – Бургас, както и два сигнала до Окръжна прокуратура – Бургас, които са срещу решение по т.41 от Протокол №9 от 28.04.2020 г. на Общински съвет – Бургас.

От своя страна Константин Бачийски започва подписка срещу решението на Общинския съвет в Бургас.

"Подареният" път
„Подареният“ път
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments