Договорът за забрана на ядрените оръжия срещна силна съпротива от някои държави

0
131
Забрана на ядрените оръжия
Снимка: Pixabay

Влезе в сила първият договор за забрана на ядрените оръжия, който съвсем очаквано срещна немалка съпротива от страна на някои държави. Въпреки противоречивите мнения, контрактът бе приветстван като историческа стъпка по пътя към избавянето на света от най-смъртоносните средства за масово унищожение.

Конвенцията е кулминационната точка на продължилата десетилетия наред кампания, чиято цел е да се предотврати повторение на бомбардировките на САЩ над Хирошима и Нагасаки в края на Втората световна война. 

Въпреки добрия замисъл, работата по убеждаването на всички страни се оказва почти невъзможна задача при сегашния политически климат в глобален мащаб. Интересен факт е, че нито една от деветте страни, спрягани като притежателки на ядрени оръжия, САЩ, Русия, Великобритания, Китай, Франция, Индия, Пакистан, Северна Корея и Израел, не е дала своята подкрепа.

Дори Япония, която единствена е ставала жертва на нечовешките атаки през 1954 г., заявявила, че стремежът към налагане на ограничения чрез договор е нереалистичен, след като има такова разделение по въпроса. Правителството на Тръмп също смятало, че страните правели „стратегическа грешка“.

На 24 октомври договорът е събрал 50 ратификации и това е позволило да започне да тече 90-дневният срок преди влизането му в сила на днешния 22 януари.

Контрактът изисква всички ратифицирали го държави „никога и при никакви обстоятелства да не разработват, изпитват, произвеждат, създават, придобиват, притежават или складират ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства“. Той отрича също така по всякакъв начин тяхното предаване или използване, както и заплашването с употреба на подобни средства.

Според изпълнителния директор на организацията, спечелила Нобелова награда за мир през 2017 г., Беатрис Фин, договорът ще придобие значимостта на ключов нормативен документ заедно с Женевските конвенции за отношението към цивилните лица и войниците по време на война, и с конвенциите, забраняващи химическите, биологичните оръжия и противопехотните мини.

„Няма да спрем, докато не качим всички на борда“, заяви своевременно Беатрис Фин.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments