Доходите в селата са с 40 на 100 по-ниски от тези в градовете по данни на Националния статистически институт. Ако средното месечно възнаграждение в големите райони възлиза на 595 лева, то в малките населени места заплатите се равняват на 426 лева.
Причините за разликата спокойно могат да се препишат и на повечето работа, възможностите за която изобилстват, особено в столицата и другите областни центрове, информират от „Bulgaria ON AIR“.
Такъв е и случаят на Виктория, която е фризьорка и поради многото си клиенти и записани часове, понякога остава да работи до 22:00 часа. Съотношението между заетостта и постъпленията й, естествено, е право пропорционално – колкото повече се труди, толкова повече финансови облаги извлича от своята дейност.
Разходите в градска среда също са значително по-високи. Освен обичайните месечни разноски, към тях се прибавят и финансите, които отиват за пътни. Без значение е дали става въпрос за обществен транспорт, такси или гориво за личен автомобил. Разстоянията не винаги позволяват да се изминат пеша.
Ритъмът на живот в селата е значително по-спокоен и позволява хората да имат нормирано работно време. С такова е Велина, която стопанисва магазин в русенското село Мечка. Тя продава своите стоки от 08:00 до 18:00 часа всеки ден с изключение на летните месеци, когато се налага да остава до малко по-късно.
В малките селища и естеството на нуждите на местните е от различен характер, не само заплатите. Хората харчат главно за хранителни продукти и битови нужди, защото живеят достатъчно близо до работата си и не им се налага да мислят за друг начин за предвижване.
Запазва се обаче тенденцията повечето живущи на село да плащат малко повече за здравеопазване, ток, вода и отопление.