Доклад на МАЕ: Световният преход към чиста енергия е неудържим

0
66
Слънчеви панели
Слънчеви панели. Снимка: Pixabay

Международната агенция по енергетика /МАЕ/, глобалният надзорен орган в областта на енергетиката, прогнозира, че до 2030 г. възобновяемите енергийни източници ще осигуряват половината от електроенергията в света. Тя обаче предупреди, че емисиите все още са твърде високи, за да се предотврати покачването на температурите над критичния праг от 1,5 °C. В доклада се посочва още, че инвестициите в изкопаеми горива трябва да бъдат намалени наполовина, предава „BBC“.

Публикуваният по-рано днес доклад на базираната в Париж агенция по енергетика не съдържа само песимистични прогнози. В него се дава и висока оценка на значителния напредък, постигнат от страните по отношение на разширяването на използването на възобновяеми енергийни източници и подпомагането на потребителите при преминаването им към електрически превозни средства и термопомпи вместо газови котли. В анализа се изтъква, че ръстът на чистата енергия и технологиите е „впечатляващ“. През 2020 г. една от 25 продадени коли е била електрическа. Само три години по-късно този брой е нараснал до една на всеки пет.

„Преходът към чиста енергия се осъществява в световен мащаб и е неудържим. Въпросът не е „дали“, а само „колко скоро“ и колкото по-скоро, толкова по-добре за всички нас,“, заяви изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.

В доклада се признава също, че нефтът и природният газ ще продължат да играят важна роля в световната икономика, както и че поддържането на инвестициите в тази сфера е „от съществено значение“. Експертите обаче са категорични, че в момента настоящите нива на финансиране са два пъти по-високи, отколкото трябва да бъдат. Зависимостта на света от изкопаемите горива означава, че все още сме напът да се изправим пред покачване на средната глобална температура с 2,4°C до 2100 г. Този факт е изтъкнат в сравнение с обещанието, поето през 2015 г., когато политическите лидери се споразумяха за ограничаване на повишаването на температурата до „доста по-ниски нива от 2°C“ и за полагане на всички усилия прагът да остане под 1,5°C, за да се избегнат най-опасните последици от климатичните промени.

Докладът на МАЕ отразява и опасенията за ситуацията в Близкия изток. Агенцията твърди, че все още не е ясно какво въздействие ще окаже нарастващото напрежение върху световните енергийни пазари. МАЕ обаче предупреждава, че това означава допълнителна несигурност, която ще утежни и без това несигурната световна икономика – понастоящем на страните от Близкия изток, като Иран и Саудитска Арабия, се падат 67% от световните петролни резерви. В анализа се правят паралели и с петролната криза от 1973 г., когато арабските производители на петрол наложиха ембарго в отговор на западната подкрепа за Израел във войната срещу арабските държави, водени от Египет и Сирия. В резултат на това цените скочиха до небето, което се отрази на инфлацията и високата безработица.

В заключение Агенцията все пак изразява надежда, че разработването и разширяването на слънчевата и вятърната енергия ще осигури дългосрочно решение на проблема, свързан с нестабилността на енергийните доставки.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments