Синдзян в далечен западен Китай е регистрирал най-рязкото известно намаляване на раждаемостта между 2017 и 2019 г., на която и да е територия в най-новата си история, според нов анализ на австралийски мозъчен тръст, цитиран от “Асошиейтед прес”.
Докладът на Австралийския институт за стратегическа политика (ASPI), получен изключително преди публикуването му от „Асошиейтед прес“, показва, че спадът от 48,74% е концентриран в райони с много уйгури, казахи и други до голяма степен мюсюлмански етнически малцинства, въз основа на статистически данни на китайското правителство в продължение на почти десетилетие. Коефициентът на раждаемост в предимно малцинствени окръзи е спаднал с 43,7% само между 2017 и 2018 г., с над 160 000 по-малко родени бебета. Това се сравнява с леко увеличение на ражданията в окръзи, населени най-вече с китайското мнозинство Хан.
Подобен екстремен спад на раждаемостта е безпрецедентен през 71-те години, откакто Организацията на обединените нации започна да събира глобални статистически данни за плодовитостта, изпреварвайки дори спадове по време на сирийската гражданска война и геноцидите в Руанда и Камбоджа, каза Нейтън Русер, изследовател и съавтор на ASPI от доклада. Той сподели още:
“Доколкото е възможно да се разбере, това е най-големият спад, който има там. Това ви кара да осъзнаете мащаба на тези политики за семейно планиране и мащаба на тази репресия, мащаба на обществения контрол, който властите търсят.”
Докладът на ASPI потвърждава статия на “Асошиейтед прес” и доклад на германския изследовател Адриан Зенц през миналата година, според който китайското правителство систематично съкращава уйгурските раждания със стерилизации, аборти и вътрематочни спирали и санкционира и задържа хора с три или повече деца.
Китайското външно министерство и правителството на Синдзян не отговориха веднага на искане за коментар. Zenz и ASPI обаче са подложени на нарастваща атака от страна на Пекин, което е подтикнато от финансирането им от правителствата на САЩ и други западни държави, за да ги дискредитират. Асошиейтед прес потвърди, че много от данните са базирани на китайска правителствена статистика.
През последните четири години китайските власти проведоха брутална кампания за насилствена асимилация, насочена към уйгурите, етническо тюркско малцинство, родено в Синдзян. Длъжностни лица поддадоха след поредица от бомбардировки и нападения с ножове от сепаратистки уйгури, които пометоха милион или дори повече души в мрежа от новопостроени лагери и затвори. Репресиите предизвикаха санкции от Запада, а в сряда група западни страни трябва да проведат събитие на ООН за репресиите на Китай срещу уйгурите.
Ейса Имин, уйгур от Корла в центъра на Синдзян, припомни за осем души от квартала му, задържани заради твърде много деца. Когато самият той е хвърлен в център за задържане през 2017 г., в крайна сметка споделя килия със свой стар съученик, който е бил арестуван, измъчван и разпитван за притежание на четири деца. Имин сподели:
“Когато го арестуваха, казаха, че това е знак за екстремизъм. Правителството започна да свързва раждането на много деца с ислямския екстремизъм. … Изглежда, че искат да ни елиминират.”
Експертите отбелязват, че затягащите мерки за контрол на раждаемостта трябва да се разбират в по-широкия контекст на страха, който е широко разпространен сред малцинствата в Синдзян. Тимъти Гроуз, професор, специализиран в Синдзян в Технологичния институт на Роуз-Хълман в Индиана, заяви:
“Само за самостоятелно оцеляване ще бъдете публично обвинен, защото се страхувате, че вие или вашето семейство може да бъдете задържани. Всеки знак на съпротива може да ви накара да бъдете превъзпитани.”
В продължение на десетилетия Китай имаше една от най-обширните системи за преференциално третиране на малцинствата в света, включително наемане на квоти и допълнителни точки на кандидатстудентските изпити. Правителството също така позволи на етническите малцинства две или три деца, въпреки че ограничи мнозинството си от Хан само до едно дете. Такива предимства бяха върнати и дори отменени при президента Си Дзинпин, най-авторитарният лидер в Китай от десетилетия. Подкрепените от държавата учени започнаха да призовават правителството да предприеме мерки срещу големите семейства на религиозните малцинства, наричайки ги места за размножаване на тероризъм и екстремизъм. През април 2017 г. висшият служител на Синдзян призова за “ефективното ограничаване на незаконните раждания”, особено в южната част на Синдзян, където живеят повечето уйгури.
В очите на китайските официални лица сегашните мерки са просто “коригиране” на небрежния контрол на раждаемостта за малцинствата. Правителството многократно е казвало, че абортите, стерилизациите и поставянето на спирала в Синдзян са доброволни и на хартия както за китайците Хан, така и за уйгурите, на които е позволено да имат две деца.
На практика обаче изглежда, че малцинствата са отделени и насочени към особено драконовски мерки за контрол на раждаемостта, се казва в доклада. Анализът показва, че коефициентът на раждаемост в силно малцинствени окръзи е спаднал с близо две трети от прилагането на новите мерки, докато в китайските окръзи Хан се наблюдава много по-лек спад в съответствие с останалата част от Китай. Областите с мнозинство от Хан в столицата на Синдзян, Урумчи, дори наблюдават процъфтяваща раждаемост.