Надпреварата във въоръжаването с подводници се засилва, след като Китай започва производството на ново поколение ядрени подводници, които за първи път се очаква да представляват предизвикателство за нарастващите усилия на САЩ и съюзниците за тяхното проследяване, пише „Агенция Ройтерс“.
Анализатори и регионални аташета по отбраната твърдят, че се увеличават доказателствата, че Китай е на път да въведе в експлоатация своята подводница с балистични ракети тип 096 преди края на десетилетието, като пробивът в нейната безшумност е подпомогнат отчасти от руски технологии.
Изследване, обсъдено на конференция през май във Военноморския колеж на САЩ и публикувано през август от Института за морски изследвания на Китай към колежа, прогнозира, че новите кораби ще бъдат много по-трудни за следене. Според седем анализатори и трима военни аташета в Азия това заключение е достоверно.
„Тип 096 ще бъдат кошмар“, изтъква пенсионираният подводничар и анализатор на военноморското техническо разузнаване Кристофър Карлсън, един от изследователите.
„Те ще бъдат много, много трудни за откриване.“
Дискретните усилия за проследяване на китайските подводници с ядрена мощност и въоръжение с балистични ракети, известни като SSBN, са един от основните двигатели на засиленото разполагане и планиране на извънредни ситуации от страна на ВМС на САЩ и други военни в Индо-тихоокеанския регион. Очаква се този стремеж да се засили, когато тип 096 влезе на въоръжение.
Китайските военноморски сили редовно организират напълно въоръжени патрули за ядрено възпиране с по-старите си катери тип 094 от остров Хайнан в Южнокитайско море, съобщи Пентагонът през ноември, подобно на патрулите, които от години се използват от САЩ, Великобритания, Русия и Франция.
Но катерите тип 094, които носят най-модерната китайска подводна ракета JL-3, се считат за сравнително шумни – основна пречка за военните подводници.
Документът отбелязва, че подводницата тип 096 ще се сравнява с най-съвременните руски подводници по отношение на стелт, сензори и оръжия. В доклада се казва, че този скок във възможностите ще има „дълбоки“ последици за САЩ и техните съюзници в Индо-Тихоокеанския регион.
Документът се основава отчасти на китайски военни списания, вътрешни изказвания на висши офицери от Народноосвободителната армия (НОАК) и данни за патенти и представя повече от 50 години от често лежерното разработване на ядрени подводници от флота на НОАК. Той съдържа сателитни снимки, направени през ноември в новата китайска корабостроителница Хулудао, на които се виждат секциите на корпуса под налягане за голяма подводница в процес на изработка. Това поставя строителството в график, според който лодките трябва да бъдат готови за експлоатация до 2030 г. – графикът, посочен в годишните доклади на Пентагона за китайската армия.
Изследването също така подробно описва потенциалните пробиви в конкретни области, включително помпено-струйно задвижване и устройства за вътрешно заглушаване, въз основа на „имитационни иновации“ на руски технологии.
Нито руското, нито китайското министерство на отбраната отговориха на молбите на Ройтерс за коментар.
Плавателният съд вероятно ще бъде значително по-голям от тип 094, което ще му позволи да съдържа вътрешен „сал“, монтиран върху сложни гумени опори за потискане на шума от двигателя и други звуци, подобно на руските разработки.
Карлсон заяви пред „Ройтерс“, че не вярва Китай да се е сдобил с „бижутата в короната“ на Русия – най-новите ѝ технологии – но ще произвежда подводница, която е достатъчно незабележима, за да се сравнява с подобрените лодки „Акула“ на Москва. Карлсон коментира:
„И без това ни е трудно да открием и проследим подобрените „Акула“.
Базираният в Сингапур учен в областта на отбраната Колин Кох заяви, че изследването отваря прозорец към дискретни изследователски проекти за подобряване на китайските SSBN, както и за повишаване на способностите на Китай за борба с подводници. Кох от Сингапурското училище за международни изследвания „С. Раджаратнам“ изтъква:
„Те знаят, че са изостанали, затова се опитват да наваксат по отношение на обезшумяването и задвижването.“
Карлсон заяви, че вярва, че китайските стратези, подобно на Русия, ще държат SSBN в защитни „бастиони“ близо до бреговете си, използвайки наскоро укрепените позиции в спорното Южнокитайско море.
Ехо от Студената война
Перспективата за усъвършенствани SSBN ще усложни значително и без това интензивната битка за наблюдение на подводната зона. Като ехо от усилията за издирване на съветските „бум“ от времето на Студената война, проследяването на китайските подводници все повече се превръща в международно усилие, като японската и индийската армия помагат на САЩ, Австралия и Великобритания, твърдят анализатори и военни аташета.
Увеличават се ученията за битки с подводници, както и разполагането на самолети за лов на подводници P-8 Poseidon около Югоизточна Азия и Индийския океан.
Съединените щати, Япония, Индия, Южна Корея, Австралия, Великобритания и Нова Зеландия експлоатират модерните самолети, които използват сонобуйове и други по-съвършени техники, като например сканиране на океанската повърхност, за да откриват подводници далеч под водата.
Съединените щати също така извършват най-големия ремонт на своята свръхсекретна мрежа за подводно наблюдение от 50-те години на миналия век насам, за да се борят с нарастващото присъствие на Китай, съобщи „Ройтерс“ през септември.
Перспективата за по-тих китайски SSBN отчасти е причина за сключването на споразумението AUKUS между Австралия, Великобритания и САЩ, което ще доведе до засилено разполагане на британски и американски бойни подводници в Западна Австралия. До 2030 г. Австралия очаква да пусне на вода първите си атомни ударни подводници с британска технология.
„Намираме се в очарователен момент“, признава Александър Нийл, базиран в Сингапур анализатор в областта на отбраната. Нийл, който е асистент в мозъчния тръст Pacific Forum на Хаваите, добави:
„Китай е на път да създаде ново поколение подводница преди първите лодки на AUKUS – дори и да са на едно ниво по отношение на способностите, това е изключително важно.“
„Дори и подводните сили на Китай да достигнат технологичен паритет, те ще трябва да се обучават агресивно и интензивно през следващото десетилетие, за да достигнат възможностите на AUKUS“, уточни той.
Василий Кашин, китайски военен учен от университета HSE в Москва, заяви, че е възможно китайските инженери да са направили пробивите, описани в доклада.
Въпреки че Китай най-вероятно е получил някои ключови руски технологии през 90-те години на ХХ век след разпадането на Съветския съюз, каза Кашин, не е известно да е имало споразумение за обмен между Пекин и Москва извън споразумението за ядрени реактори от 2010 г.
Той предупреди, че Китай може да е постигнал напредък чрез адаптиране на руски проекти и чрез други източници, включително шпионаж, но е малко вероятно да разполага с най-новото поколение руски системи.
„Китай не е противник на Русия във военноморската област“, категоричен е Кашин. И обясни:
„Китай не създава трудности за нас, а създава проблеми за САЩ.“