Докладът за инфлацията в САЩ може да покаже по-нататъшно забавяне на скоковете на цените

0
50
Пари.
Пари. Снимка: Пиксабей

Високопоставен доклад за инфлацията, който е публикуван във вторник сутринта, може да покаже още месец на задържане на цените и да добави доказателства, че натискът върху американските домакинства постепенно отслабва, пише „Асошиейтед прес“.

По-позитивният доклад за инфлацията също би насърчил оптимизма, че Федералният резерв ще преустанови повишаването на лихвените проценти в началото на следващата година. Икономисти прогнозират, че потребителските цени са се повишили със 7,3% през ноември в сравнение с преди година, според доставчика на данни FactSet. Въпреки че все още е неприятно високо, това би паднало доста под скорошния връх от 9,1% през юни и би представлявало пето поредно забавяне на инфлацията спрямо предходната година.

Цените на бензина паднаха от върховете си в средата на лятото и са по-ниски, отколкото бяха преди година. Много вериги за доставки се освободиха, което спомогна за намаляване на разходите за вносни стоки и части. Цените на дървения материал, медта, пшеницата и други стоки също са паднали.

Представители на Фед и икономисти ще се съсредоточат повече върху данните за месечната инфлация във вторник, за да разберат по-добре накъде могат да се насочат цените. Очаква се цените да са се покачили с 0,3% от октомври до ноември, което ще удължи поредицата от забавяния. Измерена месечно, инфлацията е нараснала с 1% през май и 1,3% през юни, но е средно само 0,2% през последните четири месеца.

За някои икономисти и служители на Фед подобни цифри са знак за подобрение, въпреки че инфлацията остава далеч над годишната цел на централната банка от 2% и може да не я достигне до 2024 г.

Председателят на Фед Джером Пауъл коментира, че проследява ценовите тенденции в три различни категории, за да разбере най-добре вероятния път на инфлацията:

  • стоки, с изключение на нестабилните разходи за храна и енергия;
  • жилище, което включва наемите и разходите за собственост върху жилище;
  • услуги, с изключение на жилища, като автомобилна застраховка, услуги за домашни любимци и образование.

В реч преди две седмици във Вашингтон Пауъл отбеляза, че е имало известен напредък в облекчаването на инфлацията при стоките и жилищата, но не и при повечето услуги. Физическите стоки като употребявани автомобили, мебели, дрехи и уреди поевтиняват стабилно от лятото насам. Цените на употребяваните автомобили, които скочиха с 45% през юни 2021 г. в сравнение с година по-рано, паднаха през по-голямата част от тази година. През октомври тяхното увеличение на цените на годишна база беше само 2%.

Разходите за жилища, които съставляват близо една трета от индекса на потребителските цени, продължават да растат. Но измерванията в реално време на наемите на апартаменти и цените на жилищата започват да спадат, след като отчетоха драстично ускоряване на цените в разгара на пандемията. Пауъл подчерта, че тези спадове вероятно ще се появят в правителствените данни през следващата година и трябва да помогнат за намаляване на общата инфлация.

Все пак разходите за услуги вероятно ще останат постоянно високи, предположи Пауъл. Отчасти това е така, защото рязкото увеличение на заплатите се превръща в основен фактор за инфлацията. Компаниите за услуги, като хотели и ресторанти, са особено трудоемки. И с нарастването на средните заплати с бързи 5%-6% годишно, ценовият натиск продължава да нараства в този сектор на икономиката.

Предприятията за услуги са склонни да прехвърлят част от по-високите си разходи за труд на своите клиенти, като таксуват повече и по този начин поддържат инфлацията. По-високото заплащане също подхранва повече потребителски разходи, което позволява на компаниите да повишават цените. Пауъл изрази мнението:

„Искаме заплатите да се повишат силно, но те трябва да се повишат на ниво, което е в съответствие с 2% инфлация с течение на времето.“

В сряда Фед вероятно ще повиши лихвените проценти за седми път тази година, ход, който допълнително ще увеличи разходите за заеми както за потребителите, така и бизнеса. Все пак се очаква централната банка да повиши ключовия си краткосрочен лихвен процент с по-малко от половин пункт, след четири поредни повишения от три четвърти пункта. Това би оставило референтния процент в диапазона от 3,75% до 4%, най-високото ниво от 15 години.

Икономистите очакват Фед да забави допълнително повишаването на лихвените проценти през следващата година, с повишения с четвърт пункт през февруари и март, ако инфлацията остане относително ниска.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments