Докладът за разследването на ФБР за връзките между Тръмп и Русия е окончателно готов

0
53
Президент Доналд Тръмп
Снимка: Wikimedia commons

Доклад, посветен на разследването на Федералното бюро за разследване /ФБР/ за връзките между Русия и президентската кампания на Доналд Тръмп през 2016 г., най-накрая приключи. Водещият разследването прокурор представи дългоочаквания доклад, в който са били открити сериозни пропуски, предава „TheAPNews“.

Докладът, който е кулминацията на четиригодишно разследване на възможни нарушения от страна на американски държавни служители, съдържа остра критика към ФБР, но малко съществени разкрития. Въпреки това той несъмнено ще даде „храна“ за размисъл на поддръжниците на Тръмп, които от много време насам критикуват мащабното разследване срещу него, както и на противниците на бившия лидер, които твърдят, че оскъдните съдебни дела на екипа на специалния прокурор Джон Дърам показват, че въпросното разследване е политически мотивиран фарс.

Кой е Джон Дърам?

Дърам е прекарал десетилетия, служейки като прокурор в Министерството на правосъдието, като в миналото е водил разследвания, посветени на отношенията на ФБР с мафиоти в Бостън, както и на унищожаването от страна на ЦРУ на видеокасети със задълбочени разпити на лица, замесени в тероризъм.

През 2019 г. той е бил назначен да разследва потенциални нарушения от страна на американски държавни служители, докато те са проучвали предполагаемата руска намеса в изборите през 2016 г.. Наред с това, той е имал задачата да открие дали е имало незаконна координация между Кремъл и президентската кампания на Тръмп. Въпреки оскъдните резултати – едно признаване на вина и две оправдателни присъди, които не успяха да оправдаят очакванията на Тръмп, Дърам успя да продължи работата си и в администрацията на Байдън, отчасти благодарение на това, че тогавашният главен прокурор Уилям Бар назначи Дърам за специален съветник в Министерството на правосъдието малко преди оставката на Бар като главен прокурор през 2020 г.

Защо министерството на правосъдието по времето на Тръмп сметна, че е необходимо това назначение?

Назначението на Дърам беше осъществено седмици след като друг специален съветник, Робърт Мюлер, приключи разследването си за възможни връзки между Русия и кампанията на Тръмп. Това разследване доведе до голям брой наказателни дела, включително срещу близки сътрудници на Тръмп. Макар че не обвини пряко нито един приближен на Тръмп в неправомерни отношения с Русия с цел намеса в изборите, резултатите показаха, че Русия се е намесила от името на Тръмп, а екипът от предизборната му кампанията е приветствала това.

От самото начало Бар беше дълбоко скептичен към основанията на разследването, като заяви пред Конгреса, че „наистина е имало шпионаж“ на кампанията. Той привлече външен прокурор, за да провери дали са налице потенциални нарушения в правителствените агенции, които са взели участие в събирането на разузнавателна информация и провеждането на разследването.

Имало ли е проблеми, свързани с разследването?

Да, и разследването на главния инспектор на Министерството на правосъдието вече установи много от тях. Докладът на надзорния орган установи, че заявленията на ФБР за издаване на заповеди за подслушване на бившия съветник в кампанията на Тръмп Картър Пейдж съдържат значителни грешки и пропускат важна информация, която вероятно би отслабила или подкопала предпоставките на финалното заключение. Кумулативният ефект от тези грешки е довел до това, че да изглежда, че информацията в подкрепа на вероятната причина за предполагаемите престъпни действия е по-убедителна, отколкото е в действителност.

Все пак главният инспектор не откри доказателства, че разследващите са действали с политически пристрастия, и заяви, че е имало законно основание за започване на пълно разследване на потенциален заговор, въпреки че Дърам не се съгласи с това.

Какво конкретно откри Дърам?

Дърам установи, че ФБР е действало твърде прибързано и е разчитало на необработени и непотвърдени разузнавателни данни, когато е започнало разследването на случая Тръмп-Русия. Той заяви, че към момента на започване на разследването ФБР не е разполагало с информация за реални контакти между сътрудници на Тръмп и служители на руското разузнаване.

Прокурорът също така разкри, че разследващите от ФБР са склонни към „пристрастие“, като многократно са игнорирали или рационализирали информация, която би могла да подкопае предпоставките на тяхното разследване. Освен това той отбеляза, че ФБР не е успяло да потвърди окончателно нито едно съществено твърдение от проучвателното досие, на което е разчитало в хода на разследването.

Как реагира ФБР?

ФБР изтъкна, че отдавна е предприело десетки корективни мерки. Според него, ако тези мерки са били въведени още през 2016 г., грешките, които са в центъра на доклада, са могли да бъдат предотвратени.

ФБР отбеляза също, че фактите, посочени в доклада, са се случили преди назначението на сегашния директор Кристофър Рей през есента на 2017 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments