Досиетата FinCEN: Санкциониран съдружник на Путин е изпрал милиони чрез банка

0
176
Пари
Снимка от Pixabay

Един от най-близките приятели на Владимир Путин по всяка вероятност е използвал банката „Barclays“ в Лондон за пране на пари и избягване на санкции, показват изтекли документи. Милиардерът Аркадий Ротенберг познава руския президент от детските им години.

Финансовите ограничения и санкциите са били наложени на Ротенберг от САЩ и ЕС още през 2014 г., което означава, че западните банки могат да сблъскат със сериозни последици в резултат на бизнес отношенията си с него. От банката „Barclays“ на свой ред заявиха, че милиардерът е изпълнил всички свои законови и регулаторни задължения.

Изтеклата поверителна информация – докладите за подозрителна дейност с участието на банките, разкрива как компаниите, за които се смята, че са контролирани от Ротенберг, са пазели в тайна негови банкови сметки. Въпросните документи, известни като досиетата FinCEN, са отразени публично от екипа на „BBC“.

Вътрешен кръг

През март 2014 г. САЩ наложиха на Русия икономически санкции след анексирането на Крим в Украйна. Тогава Министерството на финансите обяви Ротенберг, на 68 г., и брат му Борис, на 63 г., за „членове на близкия кръг на руското ръководство„.

През последните години компаниите на Аркадий Ротенберг са упражнявали различни дейности, включително изграждане на пътища, газопровод и електроцентрала чрез поръчки, възложени от руската държава.

Министерството на финансите на САЩ заяви, че братята са подкрепили проектите на Путин и са натрупали милиарди долари, благодарение на договори за „Gazprom“ и Зимните олимпийски игри в Сочи.

През 2018 г. синът на Аркадий Ротенберг – Игор също беше добавен към списъка със санкционирани лица, изготвен от САЩ. Целта на санкциите е да се разобличат имена на хора, извършили престъпления със западната финансова система. И все пак изглежда, че семейството на милиардера продължава да трупа пари чрез дейността си във Великобритания и САЩ.

Изкуство и пране на пари

През 2018 г. банката „Barclays“ открива сметка на името на компанията „Advantage Alliance“. Изтеклите документи разкриват, че компанията е прехвърлила 60 млн. паунда между 2012 и 2016 г. Много от сделките са извършили, след като братята Ротенберг вече са били санкционирани. През юли тази година американският сенат обвини Ротенберг, че тайно е купувал скъпи произведения на изкуството, за да избегне наложените санкции. Една от компаниите, участващи в схемата, е била именно „Advantage Alliance“.

Американските следователи са стигнали до заключението, че има сериозни доказателства да се твърди, че „Advantage Alliance“ е собственост на Аркадий Ротенберг и че компанията е използвала сметката си в „Barclays“ в Лондон, за да купува произведения на изкуството за милиони долари. В доклад се отбелязва още как „секретността, анонимността и липсата на регулация създават среда, идеална за пране на пари и избягване на санкции„.

Въпреки санкциите, Аркадий изглежда е платил 7,5 млн. долара, за да придобие картината на Рене Магрит „La Poitrine“. На 17 юни 2014 г. компания, свързана с Аркадий, е изпратила пари от Москва по сметката на „Advantage Alliance“, открита в „Barclays“ в Лондон. На следващия ден банката е изпратила парите на продавача в Ню Йорк.

Сметката е закрита

През април 2016 г. „Barclays“ е започнала вътрешно разследване на множество сметки на клиенти, за които се подозира, че са свързани с Ротенберг. Шест месеца по-късно банката е закрила сметката на „Advantage Alliance“ след опасения, че чрез нея се изпират пари. Въпреки това досиетата FinCEN показват, че други сметки на клиенти със съмнителни връзки с Ротенберг остават действащи до 2017 г. Една от тях е била на компанията „Ayrton Development Limited“. Банката е стигнала до извода, че истинският собственик на „Ayrton“ е именно Ротенберг.

От „Barclays“ отказаха коментар при запитване колко сметки според тях са собственост на Ротенберг. Говорител на банката заяви: „Ние вярваме, че сме спазили всички наши законови и регулаторни задължения, включително по отношение на американските санкции.“ Милиардерът и брат му също отказаха коментар.

Случаят с досиетата FinCen представлява изтичане на секретни документи, които разкриват как големите банки са разрешили дейност, свързана с пране на пари по света. Те също така показват и как Великобритания често е слабото звено в глобалната финансовата система, както и факта, че в Лондон често постъпват руски пари.

Документите са били получени от екипа на „BuzzFeed News“, който ги е сподели с Международния консорциум на разследващите журналисти и с 400 други журналисти от цял ​​свят. В момента се провежда и разследване на „BBC“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments