Достъпът до телефонните записи на журналистите компрометира свободата на печата в Южна Корея

0
27
Вестник
Вестник. Снимка: Pixabay

През последните седмици все по-голям брой журналисти в Южна Корея научиха, че властите са получили достъп до телефонните им записи, съобщава „International Press Institute“. Най-малко 120 журналисти от 22 различни медийни организации, включително няколко чуждестранни медии, са потърпевши, като до техните телефонни данни е получила достъп Службата за разследване на корупция на високопоставени служители /CIO/.

Такова масово събиране на данни – за което CIO не е дала обяснение – компрометира свободата на печата и рискува анонимността на източниците на журналистите. Журналистите трябва да запазят правото си да защитават своите източници и да работят без правителствено наблюдение.

CIO е основана в Южна Корея през 2021 г., за да разследва случаи на корупция с участието на високопоставени служители. Текущият южнокорейски закон позволява на CIO да има достъп до телефонни записи, без да уведомява въпросното лице. Следователно броят на следените журналисти най-вероятно е по-голям, отколкото е официално известно.

Службата за разследване на корупция на високопоставени служители не даде никакво обяснение защо е получила достъп до телефонните записи на журналистите. Освен това организацията и други правоприлагащи органи могат да изискват телефонни записи от телекомуникационни компании без заповед. Въпреки това е необходима съдебна заповед, ако CIO иска да разследва подробности за телефонните записи, като например продължителността и местоположението на разговорите.

„TV Chosun“ е една от медиите, до чиито телефонни записи на персонала е получен такъв достъп. Според медията Службата за разследване на корупция на високопоставени служители е потърсила телефонни записи на повече от 70 служители на „TV Chosun“, включително на 34 новинарски репортери. В два случая, включващи журналисти, CIO получава заповед за достъп до по-подробни записи. Разследващата репортерка в „TV Chosun“ Чае Хьон Лий каза за IPI:

„Разочарована съм да разбера, че CIO или друга разследваща организация може да разбере кой е анонимен информатор или подател на сигнали, когато пожелае. Отразявах историите по подходящ начин. Как може съдът да издаде заповед за моите телефонни записи? Не съм престъпник. Надявам се, че директорът по информационни технологии може да даде разумно обяснение защо личната ми информация е била потърсена от следователите на CIO.“

Някои журналисти научиха също, че са изтекли и преслушани и техни телефонни записи, принадлежащи на членове на семействата им. „Директорът по информационни технологии е изискал телефонните записи на майка ми и сестра ми“, каза Чае Хьон Лий и продължи:

„Те не са свързани с CIO или, какъвто и да е инцидент, свързан с CIO. Ужасно съжалявам за семейството си.

Достъпът на CIO до телефонни записи на повече от 120 журналисти в Южна Корея е изключително тревожен, каза заместник-директорът на IPI Скот Грифен. По думите му:

„Такива действия очевидно подкопават правото на журналистите да защитават самоличността на своите източници, включително подателите на сигнали, и да работят без държавно наблюдение. Това е особено вредно за разследващата журналистика. Всъщност е ирония, че мандатът на CIO е да се бори с корупцията на високо ниво, когато масовото събиране на данни от журналисти на службата ще направи по-малко вероятно източниците с информация за корупция или други нарушения да излязат или да се чувстват комфортно да говорят с пресата.“ И още:

IPI призовава CIO да прекрати очевидно безразборното си събиране на телефонни записи на журналисти, което е нарушение на демократичните норми. CIO трябва да предложи публично обяснение за насочването си към журналисти и членове на техните семейства и трябва да се извърши пълно разследване как и защо това събиране на данни е одобрено и извършено. Ние също така призоваваме реформите да бъдат приложени възможно най-бързо, за да се вградят така необходимите предпазни мерки в процедурите на CIO и подобни органи. По-специално, следователите трябва да бъдат задължени да получат заповед, преди да получат достъп до какъвто и да е вид телекомуникационни записи, принадлежащи на журналисти, и целите на такова събиране на данни трябва да бъдат незабавно информирани във всички случаи.

Журналистите трябва да имат право да защитават своите източници, докато CIO е за да разследват корупция на високо ниво, някои журналисти подозират, че телефонните им записи са били достъпни в опит да разкрият източниците им, смята зам.-директорът на IPI.

„Просто е злоупотреба с власт за държавна разследваща агенция да идентифицира източника на черпеща статия. Директорът по информационни технологии се опита да разбере кой стои зад това, каза за IPI Донгквон Чунг, разследващ репортер на TV Chosun. Той се надява законът да бъде променен, за да изисква автоматично уведомяване на лицето, чиито телефонни записи са били достъпни. Друг журналист, на който е телефонните записи са били преслушани, е Джи А Ким, репортер на икономически и бизнес новини от „TV Chosun“. Тя също призовава за промени в закона:

„CIO и други разследващи организации трябва да спрат безразборно да преглеждат личната информация на хората. Това е против свободата на словото.“

Джи А Ким и Чае Хюн Лий изразиха загриженост за бъдещето на независимата журналистика в Южна Корея, ако източниците не могат да разчитат на анонимност.

„Притеснявам се колко пъти и за колко време държавни служители или следователи са търсили моя телефонен дневник, без да ме уведомяват. Притеснявам се и за податели на сигнали или анонимни информатори, с които съм се свързал отдавна. Може ли някой информатор да се доближи до мен и наистина да каже своята информация или мнения след този инцидент?“, попита Чае Хуйн Лий.

В допълнение към южнокорейските медии, CIO също така получи достъп до телефонните записи на журналисти от поне четири чуждестранни медии, всички японски: Asahi Shimbun, Mainichi Shimbun, Tokyo Shimbun и Nikkei.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments