Спор между Централната избирателна комисия и фирмата-доставчик на машините за изборите „Сиела Норма“. От компанията искат държавата да има плати наем за използването на устройствата за вота на 11 юли. Финансовата претенция е за 4,5 милиона лева. Става въпрос за договора за доставка на 9600 машини за изборите на 4 април.
Според „Сиела Норма“ устройствата все още са тяхна собственост и затова държавата им дължи наем за използването им. От компанията се надяват парите да им бъдат преведени, за да не се налага да се плаща наем и за президентските и парламентарните избори през ноември, който ще бъде двоен, защото машините може да се използват две седмици подред.
От ЦИК в същото време са категорични, че устройствата вече са собственост на държавата, предаде „bTV“. От комисията коментираха, че цялата стойност на машините от 31 милиона лева без ДДС е била платена на 5 юли. С това от Централната избирателна комисия считат, че машините вече са станали държавна собственост.
Самият договор все още не е приключен, защото не е прехвърлен софтуерът от „Сиела Норма“. В момента, в който и това бъде изпълнено всичко по контракта ще се уреди и това се очаква да стане до края на седмицата. Тогава ще бъде платен и софтуера.
В момента страната разполага с над 11 000 устройства, а до края на следващата седмица ще бъде подписан договор за закупуването на още 1600 машини.
От ЦИК коментираха и ситуацията с подписите, които трябва да внесат партиите и коалициите за участие в предстоящите избори. Те трябва да бъдат минимум 2500 и да са на пълнолетни български граждани. Дали всеки един от нас фигурира в такъв списък може да провери със своето ЕГН на сайта на Централната избирателна комисия.
ЦИК е приела, че няма да има значение дали подписалите се граждани ще участват в парламентарните или президентските избори. Важното е техният подпис да фигурира за конкретната политическа сила и той ще бъде зачетен. Партиите, които участват само в един от двата избора, ще трябва да представят в ЦИК отделна подписка.