Достигнала ли е инфлацията своя връх? 3 признака, че цените в САЩ скоро ще се понижат

0
58
Инфлация
Инфлация. Снимка: Pixabay

Инфлацията достигна своя 40-годишен връх и американците го усещат. Един галон газ струва около 2 пъти повече от цената си през януари 2021 г. Цените на жилищата се повишиха с невижданите 19,8% на годишна база през февруари, а от март насам хранителните стоки вече струват с 10% повече, отколкото година по-рано. За щастие, някои анализатори смятат, че този товар може скоро да намалее, тъй като в момента сме свидетели на инфлационен връх, предава „CNN“.

Тази седмица Федералният резерв ще проведе заседание, на което вероятно ще обяви плановете си за повишаване на лихвените проценти – инструмент, използван за борба с нарастващата инфлация. Инвеститорите обаче се опасяват, че ускоряването на темпа на повишаване на лихвените проценти може да доведе до икономическа рецесия.

Райън Детрик, главен пазарен стратег в „LPL Financial“, смята, че е вероятно инфлацията вече сама да е достигнала своя връх и че Федералният резерв ще започне да намалява лихвените проценти през втората половина на годината. Основният индекс на разходите за лично потребление, който Федералният резерв следи отблизо, за да измери цените на стоките и услугите, нарасна с 5,2% през март, с изключение на цените на храните и енергията, като се оказа под очакванията на икономистите и спадна на месечна база за първи път от октомври 2020 г. насам.

Клонът на Федералния резерв в Атланта разделя инфлацията на две категории: „устойчива“ и „гъвкава„. При устойчивата инфлация се наблюдава кошница от стоки, чиито цени се променят по-бавно и трайно, като например разходите за образование, обществен транспорт и застраховка на превозни средства. Гъвкавата инфлация включва стоки, чиито цени се повишават и понижават по-бързо – бензин, дрехи, мляко и сирене.

По време на стагфлацията (термин от макроикономиката, с който се означава състояние на икономиката, характеризиращо се със застой) през 70-те години на миналия век нараснаха както устойчивата, така и гъвкавата инфлация. До ден днешен обаче устойчивата инфлация остава сравнително стабилна в сравнение с гъвкавата, което е добър знак, че това явление все пак може да е временно. Разбира се, може да отнеме известно време, докато устойчивата инфлация навакса изоставането си, но експертите като цяло са оптимисти. По техни думи гъвкавата инфлация е като ластик, тъй като може да се разтегне доста, но и бързо да се върне в нормални граници.

Детрик посочва също, че са налице 3 ключови икономически показателя за това убеждение – спад в цените на употребяваните автомобили, липса на „устойчива“ инфлация и относително отслабване на хаоса във веригата за доставки (въпреки че смущенията в Китай, свързани с пандемията, могат да повлияят сериозно край на това.)

Въпреки опасенията, че спирането на производството в Китай може да навреди сериозно на световната верига за доставки, изглежда, че проблемите намаляват, поне засега. Ако предприятията могат лесно да се снабдяват с повече материали, цените на материалите се понижават и потребителите няма да плащат толкова скъпо за стоките и услугите, успокояват икономистите.

Според данни на „LPL Financial“ цените на превозите от Шанхай до Лос Анджелис, Ню Йорк и Ротердам са спаднали средно с 28% спрямо пика през изминалата година. Надеждността на графиците на контейнеровозите също продължава да се подобрява, сочат нови данни на аналитичната компания „Sea-Intelligence“. През март също така е отчетен трети пореден месец на спад на средните закъснения на контейнеровозите.

В резултат на това понижаването на инфлацията може да бъде внезапно, особено при стоките за дълготрайна употреба. И все пак, експертите предупреждават, че все още е трудно да се каже категорично дали се вижда светлината в края на тунела или светлината на идващия влак.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments