Възможно ли е заради проблемите с газа да настъпи ренесанс на ядрените централи и въглищата? Съвсем скоро ще разберем – както това, така и отговорът на въпроса ще продължи ли сивото гориво и ядрената енергия да бъдат в таксономията за зелени финанси на Европейския съюз.
Темата коментира пред „БНР“ доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийския университет. По негови думи е сложно да успеем да се ориентираме с настоящите събития, тъй като се търси устойчивост в икономиката, която да бъде дългосрочна.
Предстои отоплителен сезон след 3 месеца, съответно и ръст на потреблението. Важно е дотогава да бъдат взети решенията от първостепенна важност за справяне с кризите. Те трябва да бъдат обмислени така, че да не се нарушават целите за опазване на климата и същевременно да не бъде ощетено устойчивото развитие на света, припомня доц. Георгиев.
Според него в тези трудни времена балансът между краткосрочните кризи и дългосрочните цели е най-предизвикателен за политиците, които са в управлението. Особено трудно е да се намерят нужните финансови ресурси, за да се работи ефективно по въпроса с климата.
Нужни са координирани действия, допълва деканът на СУ. По негово мнение е редно да бъде планирана разумна инвестиция, тоест да не се изяждат през субсидиране парите от износ.
За разсъждаване в посока на възобновяемата енергия катализатор могат да бъдат ценовите сигнали, поясни в заключение доц. Атанас Георгиев. Добре ще бъде, ако хората започнат да търсят активно решение, с което да подсигурят консумацията си със свои източници, както и да гледат към зелени такива.