„Скоро в ръцете си ще държим краен продукт, който може да бъде тестван и да бъде използван за разширено тестване.“
Това съобщи пред „БНР“ доц. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ към Българската академия на науките.
Той подчерта, че продуктите на всяка една фирма са различни. Освен това има стандартни процедури, които трябва да бъдат спазени, за да може една ваксина да бъде включена в употреба.
Доц. Чорбанов съобщи, че в момента в БАН се разработва прототип, след което на ход е държавата. Експертът беше категоричен, че е необходима сериозна държавна намеса или такава от страна на фирма, или и двете едновременно. И това е практиката навсякъде по света.
Според доц. Чорбанов сигурността на ваксината няма да бъде гарантирана, ако бъдат правени изпитания само няколко месеца. Причината е, че вече имунизирани хора трябва да бъдат тествани с COVID-19, за да се види доколко ги защитава субстанцията. В противен случай има риск да се поставя на гражданите ваксина, която няма да е достатъчно ефективна.
Що се отнася до противоепидемичните мерки у нас доц. Чорбанов е на мнение, че те са меки, но трябва да се наблегне на защитата на хората, които са от най-уязвимите групи. За целта трябва да бъде мобилизиран сериозен държавен ресурс и да се прилагат целенасочени мерки.
По отношение на правилата за карантината той беше категоричен, че те трябва да са еднакви за всички. И подчерта, че след контакт със заразен през първите 3-4 дни е нормално PCR тестът да е отрицателен, но след това може да стане положителен.