Доц. д-р Пенка Георгиева: Да, изкуственият интелект застрашава работата на хората и това е прекрасно!

8
2038
Доц. д-р Пенка Георгиева
Доц. д-р Пенка Георгиева. Снимка: Искра.бг

Доц. д-р Пенка Георгиева е програмен координатор на Програмния съвет по „Информатика и компютърни науки” в Бургаски свободен университет. От тази есен тя ще преподава в новосформираната магистърска програма „Изкуствен интелект“.

Акцент в обучението на студентите ще бъде ориентацията към реализиране на конкретни задачи и решения, поради което са включени и курсови проекти по обработка на естествени езици, управление на знания, приложно програмиране на Python, невронни мрежи, машинно обучение, интелигентно вземане на решения, теория на игрите и мозъчно-компютърен интерфейс.

Пред Искра.бг доц. д-р Пенка Георгиева разказа за перспективите пред новата магистърска програма, както и за потенциала на изкуствения интелект в съвременното общество.

Как бе взето решение да бъде създадена магистърската програма „Изкуствен интелект“ в БСУ?

Аз лично твърдя, че тази специалност не е за бакалаври. Човек трябва да има стабилна и задълбочена обща база, защото съвременният изкуствен интелект е симбиоза от много науки. Необходими са познания по математика, информатика, логика, лингвистика, психология, биология и т.н. Човек трябва да притежава едно добро ниво, за да се занимава с изкуствен интелект. Имахме желание да включим и роботика, но колегите, които се занимаваха с това, бяха грабнати от големи корпорации за много пари. Поради тази причина ние преработихме програмата така, че да е насочена само към софтуер и изкуствен интелект.

Новата магистърска програма ще бъде пусната от есента и даже вече имаме двама записани. Това е много интересно, защото ние дори не сме я обявявали пред широка публика. За други специалности се дават доста пари за реклама и няма толкова много кандидати, но тук интересът очевидно е висок.

Какво ще изучават студентите в нея?

Двата основни стълба в обучението са практически и теоретичен. Вторият е свързан предимно с вероятности подходи в изкуствения интелект, което е една голяма област. Включени са курсове по логически системи, интелигентно взимане на решения и обработка на база от данни и знания. Последното не трябва да се разбира като една обикновена последователност от числа, тъй като става дума за огромни хранилища със структурирана информация и там могат да бъдат използвани само интелигентни подходи от изкуствен интелект. Там е не море, не океан, а цяла вселена.

За нас е важно студенти ни да знаят, че съвременният изкуствен интелект е област, в която има много направления. Масовата публика мисли, че машинното обучение изчерпва всичко в него, но това изобщо не е така. Например камерата на телефона има един фъзиконтролер, който на практика е изкуствен интелект. Днес четох някаква статия за това как едва ли не сега нашите телефони ще бъдат управлявани от изкуствен интелект. А всъщност това се случва вече от десет години. Това е моята голяма обич – размитите множества и размити системи (fuzzy logic), където става дума за вземане на решения. Така е направено, че той сам да прецени какъв да е фокусът на камерата, спрямо околната среда. Така че ние го използваме от известно време със себе си, просто не е станал толкова популярен.

На какво според Вас се дължи бурното развитие и ескалацията в постиженията на изкуствения интелект през последните няколко години?

Още преди 5-6 години програмистите си направиха свои места, на които да си споделят сорс кодове. Едно такова място е GitHub, където ако аз искам да направя някакво приложение, с което да правя милиони, си публикувам сорс кода на приложението, а други хора го тестват и ми казват къде са ми грешките. Това е нещо като Wikipedia, само че в случая за коригиране на грешки. По този начин програмистите получиха възможност лесно да си обменят сорс кодове.

Също тъка Google сложи безплатна невронна мрежа, в която, ако аз искам да направя приложение, те ми го тренират и ми вършат работа, която иначе би ми отнела години.  Толкова обикновено са нужни, за да се намери хубавата архитектура, структура и параметри, за да може да се получи крайния резултат.

И най-вече на факта, че големите корпорации пуснаха безплатни свои версии на програми, които станаха толкова леснодостъпни, като например ChatGPT.

А какво е Вашето мнение относно този езиков модел?

Всъщност се оказа, че аз съм си направила регистрация там още когато е бил създаден и не е бил толкова популярен. Изведнъж сега той стана достъпен, а също така е и безплатен. Може би повечето хора не разбират колко несъвършен е още той и твърде много разчитат на него. Аз вече се уморих да чета преводи на статии, които очевидно са генерирани на английски език и после преведени на български. Тези хора трябва поне малко да се постараят, за да сложат от своя почерк вътре, но те не го правят.

Истината е, че обработката на естествените езици е уникално трудна област в изкуствения интелект, особено при редки езици като българския. Ние преди около 15 години се опитвахме да правим обработка на български език с изкуствен интелект, който да разбира какво е написано и да направи кратко резюме. Срещнахме обаче огромни проблеми, дори с „Ян Бибиян“ не успя да се справи.

Ще ви разкажа много интересна история, свързана с една демонстрация на възможностите на ChatGPT пред учениците в английската гимназия. Две от момчетата се вживяха много, започнаха да си говорят с него и си го кръстиха „Маняка“, за да не го наричат с официалното име. Така че вече си има и бургаски прякор, който беше възприет и от другите ученици и така си остана.

Каква все пак е разликата между изкуствения интелект и човешкото мислене?

За мен най-основната разлика между човешко мислене и това, което правят всички изкуствено създадени системи, е че нашият мозък е толкова уникално сложен, че успява да функционира в повече от 100 измерения. Той поддържа тялото живо – командва сърцето, дишането, метаболизма и всичко останало. Но едновременно с това аз мога да играя тенис, да плувам, да плета или да готвя. Мога да пиша и научни статии. Също така разбирам много от математика и мога да кажа, че съм много добра в тази област. Освен това си нося чертите на характера и мога да бъда зла.

Какъвто и продукт в областта на изкуствения интелект да вземете, той може да е много добър, но в едно нещо. Например – имаме шах и го, където компютър победи човек. Виждала съм робот, който играе тенис на маса и е много добър. Но може само това. Ето това е кардиналната разлика според мен. Колкото и добър разбирач на естествени езици да направим, ще бъде добър само в един език, английски например.

Също така доскоро ChatGPT беше много зле по математика. Справяше се добре единствено с прости квадратни уравнения и ученически задачи. Дадеш ли му нещо от висша математика и следва провал. Сега прочетох в една друг научна статия, че правят колаборация между ChatGPT и WolframAlpha. Което може би значи, че в един момент мен няма да ме търсят като преподавател по математика, защото той ще може да решава и задачи по висша математика.

Какво бихте казали на учениците и студентите, които го използват, за да си правят с него домашни и курсови работи?

Препоръчвам на всеки да използва всички ресурси, които човечеството е измислило, но за смислени неща. Например интернет е нещо много полезно, ако се използва за нещо смислено. А не да си пуснем Tik-Tok с примерно чупене на чаши. Като видя нещо такова и си казвам „Жалко за това велико изобретение на човечеството!“.

Така че защо не, но без да мамят, разбира се. Ако си направиш заданието с това, бъди така добър да кажеш, че не си го направил ти, а да посочиш автора. За мен етиката и почтеността са нещо задължително за всички хора и в конкретния случай за студентите. Моята теза е, че един студент се бори и се мъчи, за да покрие изискванията за даден изпит, защото това е единственото нещо, което имаш ти самия и никой не може да ти го вземе. Ако си преписвал през цялото време, как ще имаш очи да говориш с някого и ще претендираш, че си специалист. С един и двама ще стане, но третият ще те разбере, че си кръгла нула.

Няма проблем да видят други идеи и други гледни точки, но когато ми предават да не пишат отгоре името си, а да посочат какви програми са използвани.

Застрашени ли са човешките професии от изкуствения интелект?

Абсолютно и това е прекрасно! Това е мечтата на човечеството от хилядолетия – да не работим, а някой друг да го прави вместо нас. Ще имаме време да си говорим, да се разхождаме, да се наслаждаваме на изгревите. Какво лошо има в това, че ще си загубим работата? Че някой няма да копае в градината, за да извади два картофа и да свари на децата си? Колкото повече от тези времеядни професии изчезнат, толкова по-добре.

Пари пак ще има – винаги ще се намери начин някой да плаща за нещо. Но това ще ни позволи повече креативност и едно светло бъдеще, в което не се борим един с друг за работното си място, а за това да създаваме по-красиви неща.

Точно хората на изкуството обаче се чувстват притеснени?

Няма причина да бъдат притеснени, защото все по-скъпи и ценени ще стават нещата, които са създадени от човешка ръка. Аз също обичам изкуството, разглеждам и съм си свалила картини на компютъра, които са нарисувани от AI софтуер и много си ги харесвам. Но аз не бих платила за подобно нещо и не бих си го закачила на стената вкъщи, защото не е създадено от човек.

Аз лично съм много развълнувана от това, което следва и мисля, че светът ще се промени за добро!

Абониране
Известие от
guest

8 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
d ivanova
d ivanova
1 година по-рано

Доц. Георгиева ми е преподавала и е прекрасен учител и човек! Успех на студентите в новата специалност!

Слави
Слави
1 година по-рано

ChatGPT и другите подобни програми тепърва ще стават по-добри, така че никой няма да може да направи разликата дали текстът е писан от изкуствен интелект или от човек

Жоро
Жоро
1 година по-рано

Като гледам, какво е казала за гитхъб и гугъл, ми става ясно, на какво може да ме научи. Професор далеч от реалността.

Гандалф
Гандалф
1 година по-рано

До 10 години светът ще бъде много различен, но да видим дали ще е за добро

Даниел Д.
Даниел Д.
1 година по-рано

Намерихме GLaDOS

Т.Дими
Т.Дими
1 година по-рано

В 12те класове в АЕГ, където преподава прави антиреклама на БСУ- даже ги съветва да не учат там! А за математиката, може и да тешава, но за преподавател не става!

Дидо
Дидо
1 година по-рано

Застрашава на общинският бюрократ, дето кмета си ги ползва за гласоподаватели и лични работници

Иво
Иво
1 година по-рано

Чист преподавателски mind-set. За радост или съжаление бизнесът не се интересува кой решава проблема(кое е името написано горе на листа) дали е ChatGPT или Пенчо. Бизнесът иска решен проблем по най-добрия възможен начин спрямо ситуацията. Хората плащат за това. Пък дали си „преписал“ от Google, някакъв AI tool или от колега – nobody cares.

btw, AI се развива с експоненциални темпове, което ще рече, че промените ще са факт много по-скоро от колкото очакваме.