Вариантът „Омикрон“ се характеризира със сериозни различия от другите щамове. Не прилича много на уханския, не е и толкова заразен, колкото „Делта“. Темата коментира доц. Любомира Николаева-Гломб, вирусолог в НЦЗПБ.
Пред „NOVA“ тя каза, че новата разновидност на вируса може успешно да заобиколи имунитета и да зарази вече преболедували или пък имунизирани лица.
Според Гломб не вървим към четвърта и пета доза, по-скоро ситуацията ще се развива в посока към ваксини, адаптирани към новите щамове. Разработва се и имунизационен препарат, който е комбиниран COVID-грип, уточни доцентът.
Тя поясни, че изразената симптоматика при „Омикрон“ е сходна с другите видове на заразата. Протичането е доста по-леко, температурата – не толкова висока. Също така не се стига до задух, но има кашлица.
„На първо място е профилактиката“, категоричен е експертът, призовавайки да се подходи с внимание към вируса. По данни от САЩ „всеки пети заразен с „Омикрон“ е под 18 г. Това значи, че 20% от новозаразените са деца“.
Разхлабените противоепидемични мерки в Англия доц. Любомира Николаева-Гломб обясни с високите нива на ваксинация на острова. Там 95% от хората над 65-годишна възраст са имунизирани, а с бустерна доза е над 60 на 100 от населението.