Доц. Кантарджиев разкрива многото лица на атопичния дерматит

Над 80% от хората с атопичен дерматит усещат благотворното влияние на слънчевите лъчи всяко лято

0
76
Доц. Весел Кантарджиев
Доц. Весел Кантарджиев. Снимка: ВМА, Facebook

Над 80% от хората с атопичен дерматит усещат благотворното влияние на слънчевите лъчи всяко лято. За да има ефект обаче, препоръчително е слънчевите бани да бъдат в часовете до 11:00 часа и след 16:00 часа, като са придружени с обилно мазане с хидратиращ крем с висок фактор на слънцезащита, коментира доц. Весел Кантарджиев, началник на Клиника по дерматология на Военномедицинска академия /ВМА/.

„Атопичният дерматит има много лица – от червено петънце, през пъпка и плака, до ужасен мехур. Обикновено се обостря на няколко месеца. А коварното – че дори самите пациенти не могат да уловят „логиката“ на. И не знаят кога отново ще „паднат в капана“ на сухата и възпалена кожа, която сърби безмилостно. Заболяването атакува различни зони. Тази тенденция е особено характерна за по-възрастните пациенти. Най-уязвими са по-нежните участъци на кожата – около очите, глезените, предмишниците и подбедриците, както и сгъвките на лактите и коленете“, коментира доц. Кантарджиев.

При децата обаче поразените зони са други. В 80% от случаите първата му изява е именно в най-ранна детска възраст, отчита медикът. По думите му лезиите тогава обикновено са по бузите, челото, скалпа или шията.

„За жалост при децата и оплакванията са по-тежки. Най-често се появяват зачервени петна, които започват да се лющят. Не е изключено да има и мехури – малки или големи, които с времето се пукат. При някои деца се наблюдават и ранички“, казва още доц. Кантарджиев.

Най-коварно при атопичния дерматит е разчесването на лезиите. Появяват се рани, които лесно могат да се инфектират. Агресивните перилни препарати също могат да обострят атопичния дерматит, подчертава специалистът и препоръчва на пациентите си още да се обличат в естествени материи, да спят в памучно бельо и вземат мерки срещу домашния прах, защото микрокърлежите в него влошават оплакванията.

Фототерапията пък е форма на лечение, при което се поглъща изкуствена ултравиолетова светлина от видимата част на спектъра и е един от най-щадящите и ефективни методи за лечение на атопичния дерматит, който в повечето случаи има голям ефект върху обратното развитие на появилите се лезии и предотвратява появата на нови.

„Клиниката ни по дерматология разполага с модерен сектор, в който могат да се извършват различни видове фототерапия“, изтъква доц. весел Кантарджиев. По думите му, слънцето действа благотворно на близо 9 от 10 пациенти с атопичен дерматит. Затова плажът е ефективно лекарство за хората, които живеят с неприятната диагноза. Стига, разбира се, да не „събират слънце“ в най-горещото време – от 11:00 до 16:00 часа. Важно е, преди да се изложат на лъчите, да хидратират обилно кожата си със слънцезащитен крем.

Година след разстрела на Алексей Петров: Политически връзки и застой в разследването

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments