Съдебните промените са основани на темите – върховенството на правото и правата на човека, заяви доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. Тя коментира пред „NOVA“:
„Очаквах депутатите да се променят първо Закона за съдебната власт и НПК. А проектът на министъра на правосъдието е минималистичен. В него има само това, за което има мнозинство.“
Според Киселова политическите партии са престанали да представляват гражданските интереси. Тя е категорична, че оттам е дошла и ниската избирателна активност. По думите й партиите са можели да подходят по-мащабно и да направят равносметка на действието на Конституцията. От своя страна д-р Борислав Цеков, юрист и експерт по конституционно право, заяви, че е много резервиран към този процес заради ниската обществено-политическа легитимност на парламента и допълни:
„Възможно е в резултат на преговори да се стигне до конституционно мнозинство, но това НС може да произведе само нетрайни, оспорими конституционни промени, които при следваща конфигурация сигурно ще бъдат ревизирани.“
Юристът уточни, че кадровият въпрос води до търсене на съгласие за конституционни промени, но това не е съдебна реформа. По думите да се влезе в процесуалното и материалното законодателство, където са сериозните практически проблеми. Според него дебатите ще са конкретно върху отстраняване на главния прокурор или запазването му. Цеков смята, че Румен Радев няма да иска да се разширят правомощията, защото това е вредно и носи авторитарен оттенък. Той подчерта:
„Нито един от големите проблеми у нас не произтича от Конституцията!„