Няма конкретен ред, по който един действащ главен прокурор да бъде отстранен от поста си. Декларацията от управляващата коалиция, прочетена от трибуната на Народното събрание, имаше за цел да покаже същото. С нея именно бе поискана оставката на Иван Гешев. Темата коментира пред „NOVA“ доц. Наталия Киселова, експерт по конституционно право.
По нейни думи декларацията е била политически акт, който е имал за цел ясното заявяване на позиция, а не предизвикването на трус в системата.
Следващите стъпки на правителството ще са то да създаде определен механизъм. По него следва да се наложи контрол на главния прокурор, след което Гешев да бъде уволнен. Такова намерение бе гласно заявено като приоритет в предизборната кампания, припомни Киселова.
По повод на отнетия достъп на председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров, тя смята, че това не би донесло до проблеми в работата на комисията.
Цацаров със сигурност оттук насетне ще бъде ограничен в действията си, поясни Киселова, но самият той оповести, че е прехвърлил немалка част от отговорностите си на заместник-председателя.
Доцентът е на мнение, че е малко вероятно да се стигне до избор на нов председател на КПКОНПИ. По-скоро, предполага специалистът, парламентът ще приеме закони, „с които да раздели съществуващите дейности на Комисията“. Подобна идея, макар че звучи обещаващо, също крие своите рискове. Те се изразяват във вариантите да се случи така, че да се възложат сходни функции на две звена, или пък те да не правят реално нищо.
Правистът направи ретроспекция, за да обоснове думите си. Тогава, в далечната вече 2013 година, „на ДАНС бяха дадени разследващи функции за корупционни престъпления“.