Доц. Киселова: Процедурите вот на доверие и вот на недоверие винаги са в интерес на кабинета

0
46
Доц. Наталия Киселова
Доц. Наталия Киселова. Снимка: Facebook

Липсата на кворум стана причината вотът на недоверие към кабинета в областта на отбраната да не бъде гласуван 2 пъти. Почти същото е станало и в Столичния общински съвет /СОС/, където при 2 гласувания не беше избран председател. По този повод преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова коментира в ефира на „Bulgaria AIR“ коментира:

„Не бива да пренасяме автоматично правилата, по които работи Общинският съвет /ОС/ върху правилата, които са предвидени за конституционно ниво за Народното събрание. По отношение на Народното събрание, изборът на председател е един от задължителните компоненти, докато при Общинския съвет несвикването на заседание на ОС е основание е да се отиде на нови избори, а такава опасност няма. Ще се събират няколко пъти.“

Има възможност процедурата да се изпълни няколко пъти, за да се постигне равновесие, прогнозира доц. Киселова. По думите й сега това равновесие се виждало под формата на премерване на сили и преместване на тежестта в Народното събрание /НС/.

„Няма община в България, в която една партия или коалиция да има повече от половината от общинските съветници. Това означава, че навсякъде ще са необходими коалиции. Те могат да бъдат неформални, могат да бъдат и формални, София би била добър пример“, добави доц. Киселова, припомняйки, че предходният ОС е взел повече от 4000 решения. И пита дали това означава, че сега ще има 3000 индивидуални разговора за всеки един казус.

Необходимо е да се помисли как ще изглежда администрацията на Столичната община, изтъкна доц. Киселова. Тя твърди, че е пресилено да се казва, че ако не се избере председател, това ще даде основания за нови предсрочни избори.

По повод поредния вот на недоверие, доц. Киселова заяви, че е процедурата винаги е в интерес на кабинета и уточни: „По тази причина не се гласува веднага след приключване на дебатите, а най-рано 24 часа. През годините ГЕРБ разтягаше процедурата до 36. Първоначално ПП-ДБ сбъркаха, защото те отказват да подпишат споразумение. Борисов и преди предизборната кампания, и по време на нея намекна, че очаква да има подписване на споразумение. Когато няма споразумение, няма предвидимост.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments