Влизането в страната на хора, които са преболедували COVID-19 или са се ваксинирали срещу вируса, е добра стратегия. При нас това ще бъде възможно от началото на май. Това заяви пред „БНР“ доц. д-р Ангел Кунчев.
Друга положителна новина е, че още в края на месеца в България ще разполагаме с големи количества от имунизационните препарати, а това предполага през август броят на ваксинираните да е значителен.
Необходимо е да има общо решение по случая със спорния препарат на „AstraZeneca“, за да е ясно на всички ни какво ще се случва занапред с тази имунизационна субстанция, коментира доцентът във връзка с последните събития.
Хората, които вече са си поставили първата доза от въпросната ваксина, могат без проблем да си сложат и втората, след като до това становище стигнаха двата експертни съвета у нас – по хематология и по имунология, обясни специалистът.
Препоръчително е обаче да не бъдат имунизирани с „AstraZeneca“ жени под 60-годишна възраст, както и лица, страдащи от затлъстяване и диабет, както и заклети пушачи, съветва експертът.
Очаква се няколко фирми, занимаващи се сериозно с проблематиката на заболяването, да предложат препарат за лечение, все още не се знае обаче каква би била стойността му, информира още доц. Кунчев.
Според лекаря е повече от нужно съществуването на координиращ орган в ситуацията на пандемия, тъй като често се налага да бъдат взимани бързи решения, които не търпят отлагане.
По думите на доц. Кунчев онова, което той смята да препоръча на управляващите, а именно забавяне на разхлабване на мерките, за момента е най-доброто решение. Мотивите му са, че „избързаме ли с това – неминуемо ще има отражение на заболеваемостта“.
Медикът заяви, че ще посъветва политиците да бъде спряно предвижданото отваряне на нощните заведения – дискотеки и барове, защото „България се движи по ръба на бръснача и то доста успешно“.
Причина за високата смъртност е не само коронавирусната инфекция, но и лошият здравен статус на българските граждани, облечен като затлъстяване, инфаркти, инсулти, диабет и така нататък.