Тестването на учениците дали са прекарали COVID-19 е доброволен акт. Това обясниха по време на редовния брифинг за разпространението на вируса у нас. Главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев уточни, че ако един родител иска да получи информация, може да попита за всичко. Той допълни:
„Ако не иска, пише в декларацията „не” и точка по въпроса. Няма да има никакви последици за него и за ученика”.
Здравният инспектор посочи, че се прави скрининг, за да може да се уловят ранни случаи на заразените. Така ще могат здравните власти да ги изведат от тази среда и да се намали рискът от заразяването на другите ученици, учители и родители. Доцент Кунчев беше категоричен, че колкото по-рано стане това, толкова е по-малък шансът да възникне епидемичен взрив. Този тип скрининг ще важи само за училищата. Специалистът уточни:
„Имаше разминаване, на места са пуснали списъци и в ясли, и в градини. Нямаме такова намерение за тях, това се прави само в училищата“.
Доцентът разясни, че тестването се извършва от медицинската сестра или лекаря в училището. Ако няма такива се прави от външен екип от квалифицирани специалисти. По думите му към момента не е резонно да се правят тестове на учениците за наличие на антитела. Кунчев допълни:
„Начинът на вземане на проба е инвазивен. Да, не е приятен, но не е нещо, което може да доведе до здравен риск. Идеята е да търсим реална полза от това изследване и пак казвам – решението е изцяло на родителите”.