COVID пандемията може да приключи до края на тази година, но само в държавите, които се борят успешно с коронавируса. За страната ни тази прогноза не е актуална, коментира представителят на Световната здравна организация /СЗО/ доцент Михаил Околийски в ефира на „bTV“.
Данните, че вариантът „Омикрон“ е по-лек, са твърде оптимистични, смята експертът. По думите му засега се знае, че болестта бързо открива неваксинираните, включително и в държави като Великобритания, Испания и Германия, където 80% от населението е ваксинирано. Според него това, че толкова много хора заболяват за кратко време, ще окаже сериозен натиск върху здравните системи и ще има повече пациенти с усложнения. Специалистът добави, че вероятността ваксинираните да се заразят с „Омикрон“ е по-малко, но дори и това да стане – заболяването при тях протича по-леко.
Има опасност да се появят нови мутации в държави като Румъния и България, където имунизационното ниво е ниско, предупреди доц. Околийски.
Само 12 на сто от българските граждани са антиваксъри, показва съвместно анкетно проучване на Здравното министерство и СЗО. По-голям е процентът на тези, които имат нужда от адекватна информация, страхове или са скептици –50%. Доц. Околийски е категоричен, че хората имат нужда някой да говори с тях по топъл и емпатичен начин, нужен е диалог.
Попитан дали може и у нас да се появи флурона, доц. Околийски отговори, че вече има – сезонният грип, въпреки че бил слабо изразен, също бил наличен. По думите му комбинацията между сезонен грип и COVID-19 е по-смъртоносна и това е тревожно. Той отчете, че преди COVID пандемията сме губили близо 2000 души заради сезонния грип, въпреки ваксините и националната програма, която ги финансира.