Свободата на изразяването и свободата на мнението бяха по-важни от свободата на словото през 2021 година. Темата коментира доц. Жана Попова, преподавател по телевизионна журналистика във ФЖМК.
Пред „БНР“ тя каза, че не съществуват малки и големи медии във времената на интернет комуникация. Сериозни последици биха могли да тръгнат от една на пръв поглед незначителна медия.
Доц. Попова вярва, че големият казус за тази година са били не толкова изборите, колкото неводенето на диалог за имунизацията срещу COVID-19:
„Много често се цитира Закона за радиото и телевизията. В него пише, че има много и различни мнения, тоест може не само „за“ и „против“ ваксината, но още над 10 мнения да има по въпроса за ваксините.“
Преподавателят обясни, че при представяне на гледни точки, трябва да има някой, който да изразява мнение срещу обявената позиция. Проблемът идва тогава, когато журналистът и гостът са на едно мнение. Редно е „там някъде“ да остава и съмнението, въпросителните.
От изключителна важност е да осъзнаваме страховете на другите хора, смята Жана Попова. По нейни думи създалата се в момента поляризация не е редна и тя се корени в питането „защо допуснахме да има само две мнения по тази тема, къде са другите мнения“.
Доцентът смята, че така наречената „смърт на вестниците“ е съвсем естествена. На тяхно място са се появили множество „букети“ от медии, които просто разпространяват едно и също съдържание“.