Доц. Росен Калпачки: Липсата на регистър за пациенти с инсулт ограничава ефективното лечение

Модерното лечение на инсулти е достъпно за малко пациенти, заради неподготвеността на болниците и липсата на проследяване на болните

2
76
Инсулт
Инсулт. Снимка: Pixabay

Възрастта на пациента не трябва да бъде причина за отказ от модерно лечение на инсулт, сподели доц. Росен Калпачки, ръководител на най-големия специализиран център за лечение на инсулти в столичната болница „Света Анна“. Той подчерта пред „БНР“, че един от основните проблеми в страната е неподготвеността на болниците да предложат съвременно лечение, а не възрастта на пациентите.

Според доц. Калпачки много хора остават извън системата за модерно лечение на инсулт, защото болниците, които са най-близо до тях, не са оборудвани и подготвени да предложат адекватна медицинска помощ. Това води до неравен достъп до здравни услуги, особено в по-малките населени места.

Необходимост от национален регистър

Една от ключовите мерки, които могат да подобрят лечението на пациенти с инсулт, е създаването на национален регистър, смята доц. Калпачки. Този регистър ще позволи да се следи кои болници в България провеждат модерно лечение и ще предостави възможност за проследяване на пациентите след изписването им.

„Проследяването на пациенти с инсулт след острата фаза в момента е напълно пожелателно. В рамките на съответния център, ако искат, ги канят за прегледи, ако не – губят всякаква връзка с тях“, коментира Калпачки. Липсата на систематично проследяване на пациентите намалява възможността за правилно управление на дългосрочните ефекти от инсулта и за прилагане на подходящи мерки за възстановяване.

Проблеми с приемането на пациенти

Един от сериозните проблеми, с които се сблъскват болниците, е отказът да приемат пациенти с инсулт поради липса на свободни легла. Доц. Калпачки сподели, че това е често срещано явление в София, където малко болници поемат такива случаи, особено извън работното време и по празници. Според него в столицата често само 1-2 болници са отворени за пациенти с инсулт следобед, през уикендите и по празниците.

„Това напряга екипите и изкривява усещането на хората, че могат да бъдат обслужени в европейска столица по европейски начин“, добави Калпачки.

България продължава да се сблъсква с предизвикателства в лечението на инсултите, като липсата на достатъчно подготвени болници и липсата на регистър за проследяване на пациентите значително ограничават достъпа до модерна медицинска помощ. Специалистите призовават за по-голяма координация и инвестиции в здравната система, за да се осигури по-ефективно и качествено лечение на едно от най-разпространените заболявания в страната.

Как БАБХ отговори на обвиненията към Димитър Германов за рекет над бизнесмен?

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments