Доц. Тонева: Трябва да се намали уловът на определени видове риби

0
1968
Доц. д-р Даниела Тонева
Доц. д-р Даниела Тонева. Снимка: Искра.бг

„Проблеми по Черноморието не липсват, а тези върху, които акцентираме в днешната обучителна сесия са свързани с тежкото състояние по отношение на стопанско значимите видове риби. Всички доклади сочат едно и също, голяма част от видовете морски риби – черноморски сафрид, калкан и други, са в състояние на свръх експлоатация и за да се възстанови здравият запас е нужно да се намали така наречената риболовна смъртност, т.е. да се намали уловът на тези видове.“

Това каза специално за Искра.бг доц. д-р Даниела Тонева, преподавател в Техническия университет-Варна, катедра „Екология и опазване на околната среда“. Тя беше лектор на днешното обучение в Бургас по програмата „Екологичен мониторинг и приложения на еко системния подход в опазването на водите и морската околна среда“.

По думите на специалиста голяма част от всички стопански значими видове риби в нашите води са в нестабилно състояние, като например – хамсията, морската бодлива акула и други.

„Имайки предвид финото екоравновесие по нашето Черно море е изключително важно да се опитаме да опазим популациите на тези стопански значими видове и екологичното равновесие“, разясни доцентът. Тя обясни за днешното обучение:

„В Бургас съм по проект „LeNetEko2″, където съм експерт по учебната програма. Това е част от серия от обучения по различни целеви групи. Днешната целева група са неправителствените организации /НПО/ и медиите. Целта е да ги обучим по отношение на методите, принципите, на екологичния мониторинг на повърхностни води. Акцентирахме върху част от проблемите свързани с околната среда, най-вече морската околна среда и влиянието на реките в състоянието на Черноморския басейн.“

Доц. д-р Тонева подчерта, че друг огромен проблем, който се разглежда е свързан с речните и морски отпадъци и тяхното влияние върху морската околна среда. Според нея основен проблем там е липсата на нормативна база, която да е с термин „Морски отпадъци“.

Най-големият университет в Югоизточна България – Университет „Проф. д-р Асен Златаров“–Бургас стана партньор в проект „LeNetEco2“. От учебното заведение успешно проведоха обучението на Пилотна група 4 – представители на НПО и медии, което е част от Работен пакет Т2 „Разработване на програма за обучение“, дейност „Обучителни събития“, по проект „Създаване на учебна мрежа за консолидиране на усилията за съвместен контрол и мониторинг на околната среда в Черноморски басейн 2”.

Общо 23 представители на различни НПО, ангажирани с решаване на екологични проблеми преминаха успeшно обучението по програма „Екологичен мониторинг и приложения на еко системния подход в опазването на водите и морската околна среда“.

Обучението се проведе от тримата лектори – доц. Даниела Тонева, експерт по разработване на учебни програми, доц. Александър Димитров, експерт по методика на мониторинг и доц. Никола Тодоров, специалист профилни организации-лаборатории, подпомогнати от координатора на проекта – проф. Ирена Марковска, която е и зам.-ректор на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.

Други партньори по проекта са още Университетът „Данубиус“, Галац, Румъния – водещ бенефициент, Агенцията за устойчиво развитие и европейска интеграция „Еврорегион Долен Дунав“, град Измаил, Одеса, Украйна, Одески национален политехнически университет, Одеса, Украйна, Асоциацията за трансгранично сътрудничество „Еврорегион Долен Дунав“, Галац, Румъния и Екологичния консултативен център „Кахул“, Кахул, Молдова.

Общата цел на проект „LeNetEco2“ е да консолидира усилията и да активирa обществата в държавите от Черноморския басейн чрез прилагане на екологичен мониторинг и контрол на околната среда и подобряване на състоянието на делтите на реките в региона на Черноморския басейн.

Важна цел е създаването на специализирана екологична платформа „LeNetEco“, на която ще се качва актуална информация за състоянието за делтите на реките и екологичните проблеми, които възникват в Черноморския регион, а така също на нея ще бъдат качени обучителни курсове за различни целени групи, като всички заинтересувани лица ще имат свободен достъп до обучителните материали.

След края на курса всички участници получиха български и международен сертификат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments