Доцент: Има риск от полупрезидентски режим

0
102
Президентство
Президентство. Снимка: Ирина Мазганова, Архив

Има риск от полупрезидентски режим, заяви доц. д-р Антоний Гълъбов. Той отбеляза, че на прага на поредните предсрочни парламентарни избори и редовните президентски, най-голямата опасност е, ако гражданите не излязат да гласуват. Доцентът е категоричен, че президентът Радев трябва да бъде спрян и да плати цента за националната и политическа криза, която сам е предизвикал. Гълъбов коментира пред „Труд“:

„Политическият елит от 90-те години взаимно успя да се дискредитира. Това е проблем както в развитието на самите политически партии, които не успяха да съхранят ценните си хора, не успяха да създадат ново поколение политици, така и по отношение на самия начин, по който се практикуваше властта. От гледна точка на партийното развитие, на тази основна функция на политическите партии като организации, тъй като политическите партии имат 8 групи функции, това е една от тях – формиране на следващо поколение политици в рамките на една партия. Но това означава да се съхранява авторитета на онези, които вече са служили в определена роля и са се оттеглили.“

По думите на доцента дясната политическа философия е по-скоро идеалистична. Той уточни, че десните политически формации трудно разбира, че всяка една от тях трябва да представлява своите избиратели, но и да се научи да работи с другите. Според него не е случайно това, че БСП постигна най-ниския си възможен резултат като парламентарно представителство, защото основната причина е загубата на собствения идеологически профил на партията. Професорът твърди за държавния глава:

Наблюдавам и изследвам поведението на Румен Радев от момента преди още да бъде официално издигнат за кандидат-президент преди първия му мандат. Още в предизборната си кампания той твърдеше, че ще използва Консултативния съвет за национална сигурност /КСНС/ като инструмент за налагане на политическия дневен ред. Нещо, което още тогава показваше, че той не разбира смисъла на този Съвет и най-вероятно няма да е в състояние да я развие. И следващите му стъпки бяха ясни – снемането на политическо доверие от правителството, опитите за противопоставяне, за спиране на взаимодействието между институциите. Целта е максимално компрометиране на парламента, нагнетяване на допълнително недоверие, граничещо до отвращение към политическите партии. Нещо, което работи изцяло и единствено само в посока на някакъв полупрезидентски режим. Заложеният проблем в българската конституция с прекия избор на президент и вицепрезидент винаги е бил източник на подобен риск, но за пръв път този риск се реализира във вид на заплаха.

Проф. Гълъбов прогнозира, че изборите на 14 ноември ще бъдат с много ниска активност. Според него това би бил най-лошият сценарий, ако гражданите не пожелаят да гласуват. Той е категоричен, че като партиен състав следващият парламент няма да е много по-различен и пак няма да е лесно съставянето на мнозинство.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments