„Дракон“ се скачи успешно с Международната космическа станция

0
211
Капсула "Дракон"
Снимка: Туитър, Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство

Капсулата „Дракон“ на частната космическа компания „Спейс Екс“, собственост на милиардера и визионер за бъдещето Илън Мъск, успешно се скачи с Международната космическа станция (МКС), съобщи „БиБиСи“. Мисията е била демонстрационна.

Това е последният етап от серията тестове, които капсулата трябваше да премине, за да получи одобрението на НАСА да транспортира хора. Именно заради това корабът беше натоварен с тестов манекен, симулиращ жив човек и 90 кг провизии.

Ако всичко върви по план, астронавти ще могат да пътуват с „Дракон“ още през юли.

Скачването на капсулата чрез „меко улавяне“ с МКС е станало в 10:51 GMT, докато станцията е прелитала над океана на север от Нова Зеландия. Пълното и сигурно скачване е било потвърдено 10 минути по-късно.

„Дракон“ се приближила до станцията, която се намирала на около 400 км от повърхността на Земята и използвала компютри и сензори, за да се насочи. Астронавтите на борда на МКС наблюдавали процеса отблизо чрез HD камери, за да се уверят, че капсулата изпълнява всичко точно, както е планирано. Корабът бавно напреднал към станцията, преминавайки през серия от планирани точки.

Процедурата по скачване е стъпка напред за „Спейс Екс“, тъй като товарните кораби, които обикновено изпращат в лабораторията, трябва да бъдат хванати от роботизирана ръка и да бъдат издърпани до мястото за закрепване. Товарните превозвачи не разполагат със сложност за прикачване.

Капсулата трябва да остане на МКС до петък, когато ще се отдели и ще започне пътуването си обратно към Земята. Това е фазата на мисията, която основателят на „Спейс Екс“ Илън Мъск казва, че го притеснява най-много – огненото, високоскоростно спускане през атмосферата.

Задната обвивка на „Дракон“ или топлинният щит, има неправилна форма и това може да доведе до температурни промени в основата на капсулата при свръхзвукови скорости.

„Всичко би трябвало да е наред, но трябва да се уверим, че работи“, коментира Мъск.

„Всичко, което знаем досега, изглежда положително. Ако нещо не се обърка, мисля, че ще летим с хора тази година, това лято, надявам се“, добави той.

Ръководителят на НАСА Джим Бриденстин заяви, че това е нова ера, в която „очакваме с нетърпение да бъдем клиент като агенция и като страна“.

НАСА работи и с „Боинг“ за превоз на екипажи. Компанията е разработила собствена капсула, наречена „Старлайнер“. Те ще имат подобен демонстрационен полет през следващите няколко месеца.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments