
Общият индекс на цените на производител в промишлеността бележи ръст от 2.8 процента през февруари 2025 година спрямо предходния месец, сочат данни на Националния статистически институт. На годишна база индексът е с 16.2 процента по-висок от стойностите, отчетени през февруари 2024 г. По-високи месечни цени се наблюдават в добивната промишленост – с 6.5 процента, както и в преработващата промишленост – с 4.2 процента. В същото време производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ отчита понижение от 1.2 процента.
Най-значимо поскъпване в преработващата промишленост е регистрирано при производството на хранителни продукти – с 13.1 процента. Ръст се наблюдава и при дървения материал – с 6.5 процента, както и при електрическите съоръжения – с 4.6 процента. Спад в цените е отчетен при мебелната индустрия – със 17.9 процента, производството на тютюневи изделия – със 7.8 процента и при машини и оборудване – с 1.7 процента.
На вътрешния пазар цените на производител се увеличават с 2.5 процента спрямо януари. Най-голям ръст е отчетен в добивната промишленост – отново с 6.5 процента, както и в преработващата промишленост – с 5.4 процента. Производството на хранителни продукти отбелязва скок от 15.7 процента, докато производството на автомобили отчита спад от 8.7 процента.
Сравнението с февруари 2024 година показва увеличение от 19.1 процента на индексa на цените на вътрешния пазар. Енергийният сектор регистрира ръст от 49.1 процента, следван от добивната промишленост – с 21.9 процента, и преработващата – с 11.1 процента. Най-силно поскъпват храните – с 30.5 процента, основните метали – с 22.7 процента и електрическите съоръжения – с 20.2 процента.
На международния пазар индексът се повишава с 3.3 процента спрямо януари и с 12.0 процента на годишна база. Най-сериозен е ръстът при добивната промишленост – със 178.2 процента на годишна база. Преработващата промишленост също отчита увеличение – с 13.0 процента, като сред водещите категории са основните метали и компютърната техника.
Ценовият натиск в индустрията се засилва, особено в стратегически сектори като хранителната промишленост, енергетиката и добива. Данните на НСИ подчертават, че производствената инфлация продължава да расте, което неминуемо ще се отрази върху крайните потребителски цени. Въпреки частични понижения в някои дейности като мебели и тютюневи изделия, общата тенденция е устойчива нагоре.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм