Дунчев: Има шанс в 48-ото НС за промени, които да спасят горите

1
738
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Facebook

„Има ли шанс в това 48-ото Народно събрание /НС/ за Промени, които да спасят горите от растящото безхаберие, незаконни сечи, монопол на дървената мафия, спекула с дървата за огрев, безпринципни рокади по партийна линия и пълна подигравка с всички българи? Има!“

Това обяви Александър Дунчев във Facebook, като продължава: „Е, за читави законодателни промени може и да няма, ясно е защо, но по линия на парламентарния контрол върху работата на служебното правителство в лицето на премиера Гълъб Донев, земеделския министър Явор Гечев и др., може да се постигне много, дори и за 1-2 седмици живот на този парламент! Как? Само за два парламентарни дни вече внесохме 7 парламентарни въпроса, 1 парламентарно питане и 5 искания за сведения и документи – и за горите, и за дървата, и за националните паркове, и за Кресна, и за замърсяващите кариери в Пловдив. Следват и за ТЕЦ-Брикел, и за парите за бизнес от европрограмите.“

Дунчев отбелязва, че за съжаление парламентарните въпроси и питания още пътуват към министерствата, тъй като още няма председател на НС, който да ги подпише и препрати към министрите. По думите му въпреки това 4 институции вече работили по петте искания за сведения и документи. Той добави, че приоритет са приемането на предложените от горския сектор /лесовъди и представители на горския бизнес/ мерки за разрешаването на основните проблеми в горите и постигане на баланс между икономическите и обществени интереси към горите, за които се борят от началото на 2021 г.:

  1. Изборът на ръководни горски кадри единствено чрез пълна прозрачност, предварително оповестяване, публични критерии /днес го предложихме и за избора на председател на НС/ и конкурси, с което да се спрат партийните чистки в горите и назначаването на зависими партийни функционери, които всеки ден разкриваме как покровителстват злоупотребите и спекулата на близки до властта фирми, купуват избори и вот чрез дърва за огрев, уволняват почтените горски служители заради несъгласие да изпълняват политическите поръчки, и лъжат обществото, че в горите всичко е законно.
  2. Мерките за свободна конкуренция при продажбата на дървесина и спиране на ежедневно разкриваните от нас схеми, позволяващи кражбите на стотици милиони левове, монополизирането на горския сектори и унищожаването на горите чрез: пълна електронизация на търговията с дървесина; публична обосновка и определяне на продажните и началните тръжни цени спрямо постигнатите продажни цени от предходни търгове; ограничаване продажбата по схемата „местни търговци“ до минимум; пълно разделяне на добива от продажбата /т.е. недопускане на продажба „на корен“/, каквато вече е практиката в доста стопанства; ограничаване на дългосрочните договори и големите пакети; завишаване на неустойките и санкциите с цел ограничаване на спекулативните сделки; публичен електронен регистър на търговците в горите с цел публичност на коректните и некоректните фирми и разтрогване на договори на нулеви цени.

„Това е единственият начин да се решат и актуални проблеми като недостигът на дърва за огрев и тяхната спекулативно висока цена, което е резултат именно от продажбата на дървесина „на корен“ на фирми, които не могат да бъдат задължени да изпълняват социални ангажименти на държавата, и най-вече от продажбата на дървесина на „нулеви“ (т.е. значително под-пазарни) цени на големи преработватели и дърводобивни фирми (вкл. чрез дългосрочни договори), което им позволява да изкупуват допълнителни количества дървесина (вкл. дърва за огрев) на завишени цени, далеч над цените, които могат да си позволят обикновените хора, компенсирайки с печалбите от закупуването на дървесина на „нулеви“ цени чрез нагласени търгове с политически протекции.“, заключва Дунчев.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Янчо Найденов
Янчо Найденов
2 години по-рано

Сложете вълкът да пази агнето