Два законопроекта за цените внесени в парламента, какво се предлага?

Големите търговски вериги предупреждават за опасност от пазарни изкривявания

0
36
Хранителен магазин, потребителска кошница
Хранителен магазин, потребителска кошница. Снимка: Искра.бг

В Народното събрание вече са внесени два отделни законопроекта, насочени към ограничаване на цените и контрол върху надценките на хранителните стоки. Първият законопроект е внесен от „БСП-Обединена левица“ и се фокусира върху ограничаване на надценките. Предложението предвижда мярката да се прилага само за големите търговци на дребно с годишен оборот над 10 млн. лева.

Според проекта списъкът с регулирани хранителни стоки ще се определя от правителството. Всеки търговец ще бъде задължен да предлага поне един артикул от всяка категория хранителни стоки с ограничена надценка. Забранява се включването на имитиращи продукти в този списък. Вторият законопроект е внесен от „ДПС-Ново начало“ и предлага контрол върху печалбите и фиксиране на ценови нива за стоки от първа необходимост.

Предложените мерки включват определяне на максимално допустими ценови нива, поетапно намаляване на цените до предварително определено ниво и задължително оповестяване на ценовите промени. След внасянето на законопроектите Сдружението за модерна търговия, което обединява част от големите търговски вериги, излезе с остра позиция.

Според тях административното регулиране на цените ще доведе до пазарни изкривявания, които могат да навредят на потребителите и бизнеса. Те предупреждават, че подобни мерки могат да доведат до недостиг на определени стоки, ако търговците не могат да покриват разходите си. Освен това смятат, че подобен контрол ще наруши пазарната конкуренция и може да доведе до нови проблеми за икономиката.

Дебатът за контрола върху цените навлиза в нова фаза с внесените законопроекти. Предстои да се види дали тези мерки ще получат подкрепа в парламента и как ще реагира бизнесът, ако бъдат приети.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments