Двама лекари в Хасково са живели 30 дни в COVID отделението на болницата си, за да не разнасят заразата. Д-р Вълев и д-р Димитров са работили без помощ от медицински сестри и санитари, на смени, за да не подлагат на риск колегите си, разказаха те за „NOVA“. Сметнали са, че те двамата са били най-подходящи предвид липсата на заболявания у тях и сравнителната им младост.
Първият случай на заразен с COVID-19 се появил в интензивното отделение на хасковската болница в началото на април. Битка на лекарите с вируса, за съжаление, е била неуспешна. Постъпилият 58-годишен мъж, с диабет, затлъстяване и хипертония, починал след 4 денонощия грижи.
Вторият им случай е бил на 36-годишна българка, завърнала се от Нидерландия, която бива приета в критично състояние и веднага е интубирана. Още преди да се прибере у нас, в продължение на една седмица, е имала кашлица, температура и отпадналост. Била е с придружаващи заболявания – затлъстяване, диабет и съмнения за хипертония. Двамата доктори са се грижили за нея денонощно в продължение на месец. Изпълнявали са освен лекарските си задължения и тези на медицински сестри, санитари и рехабилитатори. Живеели са в отделението, като са виждали близките си само през терасата. Те са идвали често и лекарите не са се чувствали в тежката изолация.
Необходимо е било да решат колко ресурси може да отдели болницата за грижи за жената, за да може да продължи лечебното заведение да функционира нормално. След месец грижи, са я предали на друг лекарски екип. Жената все още е интубирана, на механична вентилация. Д-р Вълев обясни, че тежкият респираторен дистрес неминуемо ще има последствия за белите ѝ дробове. Д-р Вълев добави, че тя е в тежко състояние въпреки 2 негативни PCR теста, които са ѝ били направени на 29 май и 1 юни.
Двамата лекари в момента са под карантина и чакат поредните си отрицателни резултати за COVID-19.